Domácí

Proč orkán nejsilněji udeřil zrovna v Rohozné? Experti mají vysvětlení

Proč orkán nejsilněji udeřil zrovna v Rohozné? Experti mají vysvětlení
Zdroj: Profimedia

Vítr v minulých dnech dosáhl největší síly na horách a také na Vysočině. V Rohozné poničil desítky domů a podle meteorologů není vyloučeno, že se obcí prohnalo tornádo. Zároveň ale experti vysvětlili, že k zesílení větru přispěla nadmořská výška a terén.

Zatímco v některých částech republiky téměř nefoukalo, v jiných budou ještě dlouho opravovat škody po ničivé vichřici. "Chodí nám zprávy s dotazy, proč byla výstraha vydána. Přichází nám ovšem také spousta fotografií, kde vítr zanechal významné stopy," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

Asi nejvíce zdecimovaná zůstala po řádění živlu obec Rohozná na Jihlavsku. Téměř 50 domům vichřice odnesla střechy, některé navíc pobořila. Reportáž z místa si můžete pustit zde. Místní se proto ptají, proč silný vítr zasáhl právě jejich bydliště a proč byl orkán Sabina zrovna tady tak ničivý. Meteorologové se na to pokusili odpovědět.

"Oblast Vysočiny zaznamenala i v nižších polohách sílu větru v nárazech okolo 100-110 km/h. Na mnoha místech tomuto zesílení přispěly místní podmínky a reliéf terénu," sdělil ČHMÚ. Rohozná se navíc nachází ve vyšší nadmořské výšce (554 metrů) a obklopují ji dva kopce.

Mezi horami se tak vytvoří koridor, kde vítr dosahuje vyšší rychlosti. Podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress není vyloučeno, že se obcí mohlo prohnat tornádo. Vítr ale podle ní zesílil na přechodu studené fronty a v přeháňkách, které se vytvářely během celého pondělního dne.

 

Související obsah

"Obecně záleží na ročním období - u nás je největrněji v zimě, na synoptické situaci tj. rozložení tlakových útvarů (vítr obecně zesiluje, jakmile je velký tlakový gradient, tj. rozdíl tlaku) a v neposlední řadě na reliéfu a nadmořské výšce," vysvětlila Honsová.

Lidé v Rohozné začali sčítat škody. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Píše se na Deník.cz