Počasí

Bouře Victorie dorazí o víkendu! Může trhat rekordy, udeří pořádnou silou

V neděli na naše území dorazí bouře Victorie - podle Britů Dennis, která bude doprovázena silným větrem. V nárazech by mohla dosáhnout rychlosti až 110 km/h. Podle meteorologů může být horší než některé nejintenzivnější bouře v historii. A může přinést opravu nebezpečné počasí. Vliv na to bude mít tzv. bombogeneze.

Velká Británie se připravuje na bouři, která k ní dorazí v sobotu. O den později poputuje k nám. Zaměří se hlavně na severozápad Evropy a vystřídá bouři Sabinu, která napáchala obrovské škody a vyžádala si také lidské životy.

Meteorologové předpokládají, že bude Victorie postupně nabírat na intenzitě, a to kvůli bombogenezi. Té se říká také cyklogeneze nebo meteorologická bomba. Jedná se o soubor procesů, které způsobují pokles tlaku vzduchu v centru cyklóny. Procesy vedou k jejímu prohlubování. 

"Vývoj cyklon je v těchto případech velmi rychlý, hlavně v první fázi jejich života. Na družicových snímcích bývá obvykle patrná oblačnost ve tvaru jakési oblačné hlavy na polární (severní) straně západovýchodně orientované frontální zóny, která se následně začne spirálovitě stáčet kolem středu tlakové níže," informoval portál In-Počasí

Související obsah

Prohlubující se cyklóny způsobují potenciálně nebezpečné počasí. Přinášejí velmi extrémně silný vítr, který může dosáhnout v nárazech rychlosti až 150 km/h. Doprovázet ho mohou také srážky. Pokud jsou sněhové, hrozí podle portálu blizard. 

Victorie by tak mohla překonat nejintenzivnější severoatlantické bouře v historii. Mezi ně patří například přírodní živel z roku 1993, který řádil u ostrovů Shetlandy. Tenkrát zničila ropný tanker, uvedl weather.com.

Podívejte se na průběh bombogeneze

Jak předchozí bouře Sabina trhala stromy jako sirky, se podívejte ve videu z Protivanova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz