Zahraničí

Vybuchl jeden z nejnebezpečnějších vulkánů světa. Chrlí růžová mračna

Nejaktivnější sopka indonéského poloostrova Jáva začala chrlit dým ve čtvrtek v 10:16 ráno tamního času. Téměř 3 000 metrů vysoká sopka Merapi vyslala k nebi sloupec popela až do výšky dvou kilometrů. Vulkanologové varují všechny okolní obyvatele před smrtícími mračny a sopečným spadem.

Čtvrteční výbuch podle agentury pro geologické katastrofy trval zhruba 150 sekund. Středisko pro vulkanologické a geologické ohrožení varuje turisty a místní obyvatele, aby se vyhýbali pohybu v okruhu tří kilometrů od vulkánu.

Merapi se nachází zhruba 28 kilometrů severně od indonéské provincie Yogyakarta. Ta má zhruba 2,4 milionu obyvatel. Tisíce z nich přitom žijí v přímé blízkosti sopky a na jejím úpatí. Sopka je dokonce zaznamenána na seznamu šestnácti nejnebezpečnějších vulkánů světa, Decade Volcanoes.

Související obsah

Experti na sopky varují, že další exploze by mohla způsobit zhroucení tzv. sopečného dómu, tedy části kráteru samotného vulkánu. Okolí sopky by tak mohly zasypat sopečné úlomky, popel a zplodiny přímo z jejího jícnu.

Nebezpečí přináší také tzv. studená láva. Tedy směs sopečných zplodin smíchaná s vodou. Ohrožuje zejména lidi žijící podél řek a její hrozbu zvyšují bouřky a přívalové deště.

Související obsah

Vulkanologové vyměřili kolem sopky tříkilometrové bezpečnostní pásmo a obyvatele oblasti vyzvali, aby v rámci preventivního opatření zvážili přesun na bezpečnější místo.

Jejich zdraví ohrožuje sopečný popel a pyroklastická mračna, tedy směs sopečných plynů, úlomků magmatu a popela. Podobná směs může dosahovat teploty až 1100 °C.

Související obsah

Superaktivní sopka Merapi leží na hranici provincií Střední Jáva a Yogyakarta. Vybuchuje pravidelně od roku 1548. Gigantická erupce mezi říjnem a listopadem 2010 zabila 353 lidí a více než 350 000 jich muselo opustit své domovy.

Od 21. května 2018 zůstává sopka ve druhém výstražném stupni nebezpečí. Merapi je jednou ze 129 nejaktivnějších sopek indonéského souostroví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz