Domácí

Do Číny míří humanitární pomoc z ČR. Roušky a dezinfekce za miliony

Česko vyslalo do Číny humanitární pomoc, náklad vyrazil ze Zbirohu ve čtvrtek odpoledne. Jde především o zdravotnický materiál, finanční pomoc Češi pošlou prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podrobnosti k humanitární pomoci Číně kvůli boji proti koronaviru zveřejnil ministr zahraničí Tomáš Petříček na tiskové konferenci. "Jsem velmi rád, že Česká republika umí nabídnout rychlou pomoc, nejen peněžní, ale i věcnou, a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni," uvedl.

Na základě rozhodnutí vlády připravilo Česko spolu s Evropskou komisí nabídku, ze které si čínská strana vybrala. Do Číny tak Česko vyšle především zdravotnický materiál za 3,3 milionu korun - respirátory, masky, ochranné oděvy, rukavice a dezinfekční prostředky.

Materiální pomoc shromáždili hasiči do Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu, odkud byla ve čtvrtek odpoledne odeslána pozemní cestou do Vídně. V pondělí pak bude z rakouské metropole vypraveno letadlo, které kromě české pomoci ponese také rakouskou, maďarskou a slovinskou.

Související obsah

Let spolufinancuje Evropská unie, končit bude přímo ve Wu-chanu, který je epicentrem koronaviru s názvem Covid-19. V Číně materiál převezme charitativní organizace, která ho předá do nemocnic k využití. Jde o 4,5 tuny zdravotnického materiálu.

Kromě materiální pomoci Česko prostřednictvím WHO odešle také šest milionů korun na program podpory nejen Číny, ale i dalších zemí postižených koronavirem.

Vyslání další pomoci, kterou shromáždily kraje, města i firmy, organizuje Kancelář prezidenta republiky. Podle Petříčka nemohou být tyto věci poslány letadlem spolufinancovaným EU, protože nejde o oficiální státní pomoc. Materiál by mohl přepravit vládní speciál, jak žádal Miloš Zeman.

Podívejte se na reportáž TV Nova o humanitární pomoci Číně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz