Domácí

Pražští lékaři zavedli ženě umělou plíci, má ji mimo tělo! Dali jí tak šanci

Pražští lékaři zavedli ženě umělou plíci, má ji mimo tělo! Dali jí tak šanci
Zdroj: VFN v Praze

Lékařům ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se podařila unikátní operace. Při zákroku vyřadili plíce z oběhu a jejich funkci dočasně nahradili umělým mimotělním orgánem. Operované ženě tak zachránili život a dali jí šanci na transplantaci.

Nemocnice přijala 35letou ženu trpící těžkou plicní hypertenzí loni v prosinci. Z plic vykašlávala krev a selhávalo jí srdce. Z vážného stavu ji lékaři nejdříve dostali zavedením tzv. mimotělní membránové oxygenace (ECMO), která ale není dlouhodobým řešením.

ECMO je systém podobný mimotělnímu oběhu, kdy je pomocí jednoho katetru odváděna a následně okysličována krev a poté pomocí druhého katetru pumpována zpět. Lékaři se několikrát pokusili ženu "odpojit" a připravit ji na transplantaci plic, to se ale nepodařilo.

"Její stav byl tak těžký a závažný, že byla transplantace neuskutečnitelná. Nakonec jsme se rozhodli zvolit unikátní metodu, která se za posledních deset let provedla na světě jen asi u dvaceti pacientů na pěti pracovištích. V Čechách pak úplně poprvé," popsal vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie Martin Balík.

Při operaci lékaři vyřadili pacientčiny plíce z oběhu a místo toho ji napojili na umělou mimotělní plíci. Ta nahrazuje funkci dýchacího orgánu i po relativně dlouhou dobu a odlišuje se tak od přístrojů, které mají spíše dočasnou funkci.

Související obsah

"Princip operace spočívá ve vytvoření obchvatu mezi hlavní plicní tepnou, která vede krev ze srdce do plic, a levou síní, kam za normálních okolností přitéká okysličená krev z plic.
Obchvat tedy vede mimo tělo a plíce, a je do něj vložen přístroj, který okysličuje krev a současně ji zbavuje kysličníku uhličitého," vysvětlil přednosta II. chirurgické kliniky Jaroslav Lindner, který ženu operoval.

Samotný zákrok čeští odborníci konzultovali s kolegy z německého Regensburgu, dva z nich se poté operace účastnili. "Umožnili jsme jí žít s mimotělní plící pověšenou na hrudníku, aby její tělo mělo určitý čas se zotavit a připravit na budoucí transplantaci plic," doplnil Balík.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz