Zahraničí

Zájem o letenky do Asie se prudce propadl. Lidé se bojí koronaviru

Prodej letenek do asijských zemí, které hlásí případy nákazy koronavirem, se v Česku prudce propadl. Zájem je nižší o desítky procent. Některé cestovní kanceláře dokonce zájezdy do Číny ruší až do léta. Většina ale ještě vyčkává a věří, že šíření nákazy se podaří brzy zastavit a vláda znovu povolí letecké spojení.

Rušení zájezdů a strmý pokles zájmu o letenky do Asie - i takové jsou následky šířícího se koronaviru. "V uplynulých dnech na začátku února se v meziročním srovnání blížil ten propad až padesáti procentům," uvedla mluvčí Student agency Alžběta Nečasová.

"My jako specialista na Čínu jsme hned 27. ledna zrušili všechny zájezdy do Číny a to s platností do konce června," reagoval produktový manažer společnosti China tours Jan Pospíšil.

Zájem o letenky ale v posledních dnech klesá i u dalších asijských zemí. "Například u Thajska na celém českém trhu na začátku února klesl zájem o letenky o celých třicet procent,  pokles je vidět i u dalších zemí," doplnila Nečasová.

Související obsah

Podle prodejců kupuje většina lidí letenky s tříměsíčním předstihem. Ti, kteří mají naplánovaný termín odletu do konce března, prý upřednostňují většinou storno zájezdu. "Většina lidí si buď zájezd posune, nebo druhá polovina mění za jinou destinaci, ale zůstává v jihovýchodní Asii," řekl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

Jiné cestovní kanceláře ale u asijských zemí výrazný propad zájmu neevidují. "U zájezdů mimo Čínskou lidovou republiku ten zájem neopadl a klienti stále kupují zájezdy do Thajska, Laosu, Barmy, Malajsie," popsal zástupce cestovní kanceláře Alvarez Luděk Felcan.

Související obsah

"Došlo k zrušením řádově u jednotek, které ale statisticky odpovídají tomu, jak lidé ruší zájezd, když náhle onemocní," doplnil Pospíšil.

Pokles prodejů je zřetelný také v opačném směru, tedy pro lety z Číny do Evropy. Ty oproti normálu klesly asi o pětinu.

tbc, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz