Zahraničí

Nedostatek zboží i zdražování! Virus děsí obchodníky po celém světě

Nedostatek běžného zboží v obchodech, zvyšování cen a boj obchodníků o to, aby měli co prodávat. I takové mohou být dopady šíření koronaviru v Číně. Na zboží dováženém z Číny je přitom závislý celý svět. Obchodníci i ekonomové tak s obavami sledují další vývoj.

Televizory, mobilní telefony, součástky na auta nebo třeba hygienické a zdravotnické pomůcky - to všechno nakupuje od čínských výrobců celý svět. Nákaza koronavirem ale Čínu od dalších zemí odstřihla a pociťuje to většina firem.

"Zhoršuje se dovoz různých součástek - třeba elektroniky nebo i automobilů, strojů z Číny. Stále je tam většina fabrik je zavřená nebo nejede na plný provoz právě z důvodů zdravotních a hygienických," popsal ekonom Lukáš Kovanda.

Po Německu je Čína druhým nejvýznamnějším dovozním partnerem pro Českou republiku. Dovoz představuje zhruba 15 procent importů. "Jsou to výrobky, které čeští výrobci používají pro kompletaci finálních produktů v České republice, které se dále vyváží," informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Související obsah

"V případě, že české firmy nebudou mít dostatek zboží z Číny, tak budou muset omezovat svoji výrobu a to samozřejmě bude mít dopad na Českou ekonomiku. Problém nastává zvláště u menších firem, které nemají dostatečné zásoby, a zpožděné dodávky z Číny je tak výrazně ohrožují," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

"Pokud by se ta koronavirová nákaza šířila delší dobu, řekněme řádově měsíce, tak to bude pro řadu českých firem v podstatě katastrofa, protože budou muset hledat, jak nahradit ten výpadek dodávek z Číny," předvídá Kovanda.

Související obsah

Stále se šířící nákaza koronavirem ruší firmám i plánované služební cesty nebo třeba pro firmy finančně nákladné veletrhy. Některé české továrny už musely pozastavit výrobu a jiné teď místo původního zboží vyrábějí roušky. Více se dozvíte v reportáži Věry Müllerové:

 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz