Kouření

Pauza na cigárko, méně práce? Tohle na věčné spory říká právník

Už dlouho jsou kuřácké pauzy ve firmách velmi diskutovaným tématem. Mezi zaměstnanci se stále řeší, jestli by kuřáci neměli své cigaretové pauzy později napracovat. Nekuřáci totiž tvrdí, že ročně odmakají mnohem více než právě kuřáci. Ti se ale zase brání, že pracují i v době "kuřpauzy" a že jde jen o pár minut denně. Co na to říká právník?

Zaměstnanec kuřák chodí třeba třikrát denně na pět minut ven na cigaretu. K tomu využije celé půlhodinové pauzy k obědu. Sbalené věci má ale s koncem pracovní doby a odchází s ostatními domů.

Denně tak odpracuje o 15 minut  méně než jeho kolegové. Za týden jde už o více než hodinu. Je to právně v pořádku? Co nám o kuřáckých pauzách říká nebo neříká zákon? Rozhovor s právníkem Karlem Radou najdete pod titulkem článku.

 Kuřácké pauzy podle něj zákon v podstatě nezná. "V zákoníku práce jsou pouze přestávky na jídlo a na oddech. Nicméně zaměstnavatel si tyto povinnosti často upravuje například vnitřním předpisem," vysvětluje. Obecně se tato přestávka nepočítá do pracovní doby, takže by si kuřáci měli čas strávený na cigaretě napracovat.

Související obsah

 

Níže se můžete podívat na přehlednou tabulku, kde najdete, kolik hodin/dní by si kuřák musel napracovat, kdyby byly kuřácké pauzy zakázané zákonem.

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz