Domácí

Vybíjení kuřat kvůli ptačí chřipce je tu, škoda přesáhne 10 milionů

Hasiči začali v noci na úterý likvidovat chov krůt a kuřat ve Slepoticích na Pardubicku. Důvodem je nákaza ptačí chřipkou. Do hal tam pustili oxid uhličitý. Jde o druhý chov u nás, kde se letos virus H5-N8 objevil.

Ještě v pondělí večer začali hasiči utěsňovat několik hal, ve kterých bylo na sedm tisíc krůt a na 120 tisíc 35denních brojlerů. Byla to kuřata, která měla jít za den dva už na jatka.

Škodu vyčíslil předseda představenstva farmy na 10 milionů korun a další miliony bude stát naložení a odvoz do kafilérie.

V úterý odpoledne by mělo probíhat nakládání do kontejnerů oxidem uhličitým bezbolestně utracených ptáků z jednotlivých hal, podle hasičů celé vyklízení bude trvat přibližně do pátku.

Nákladní auta, která se po areálu pohybovala, musí projet dekontaminační linkou. Utracen bude celý chov v družstvu ve Slepoticích. A to i přesto, že se podle předsedy představenstva společnosti Zdeňka Bartáka nákaza potvrdila jen u krůt a u kuřat ne.


Související obsah

Alespoň zatím je dobrou zprávou, že se nemusí likvidovat další chov jen ve tři kilometry vzdálených Moravanech, kde je na 120 tisíc dalších kuřat a vybíjet se nebudou zatím ani domácí chovy v tříkilometrovém ochranném pásmu.

Zatím se v České republice letos objevila dvě ohniska ptačí chřipky, kromě Slepotic už muselo být před měsícem utraceno několik desítek kusů drůbeže také ve Štěpánově nad Svratkou na Vysočině.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz