Domácí

Devadesátku už neoslaví. Zemřela operní pěvkyně Zdenka Kareninová

Devadesátku už neoslaví. Zemřela operní pěvkyně Zdenka Kareninová
Zdroj: Profimedia

1. března by oslavila krásné devadesáté narozeniny, bohužel se jich ale nedožila. 15. února zemřela Zdenka Kareninová, operní pěvkyně a pedagožka, nositelka Ceny Thálie za celoživotní pěvecké mistrovství.

Odešla sice ve věku nedožitých 90 let, i tak ale v požehnaném věku, navíc v klidu a obklopena svými blízkými. O odchodu umělkyně informovalo mj. Národní divadlo Brno, jehož členkou byla dlouhých dvacet dva let.

"Ač pochází z Prahy, největší část svého uměleckého života Zdenka Kareninová spojila s brněnskou operou. Její cesta za operou začala studiem na konzervatoři a později na AMU. Působila jako sólistka Armádního uměleckého sboru a jejím prvním divadelním angažmá bylo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. V Brně nejdříve hostovala, ale roku 1967 se stala členkou souboru a brzy jednou z nejobsazovanějších sólistek," zavzpomínala na jedinečnou umělkyni Patricie Částková, dramaturgyně brněnské opery.

Související obsah

Ztvárnila řadu postav českých hudebních děl, její doménou však byly role světového repertoáru, jako její oblíbená Aida, Alžběta v Donu Carlosovi či skvělá Leonora ve Fideliovi. "S brněnským jevištěm se rozloučila v roce 1989 rolí Anežky ve Dvou vdovách, ale své zkušenosti dál předávala mladým pěvcům na JAMU a později na pražské DAMU," doplnila kolegyně z brněnské opery.

V roce 2015 obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera. Pohřební mše se bude konat v úterý 25. února v 11 hodin v kostele sv. Jiljí na Starém Městě pražském.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz