Zahraničí

Záhada koronaviru: Pacient 0 na rizikovém trhu ve Wu-chanu nebyl

Záhada koronaviru: Pacient 0 na rizikovém trhu ve Wu-chanu nebyl
Zdroj: Profimedia

Přestože počet nově diagnostikovaných pacientů s koronavirem klesá, stále není jasné, kde a jak se nakazili první lidé. Podle čínské verze BBC byl prvním nakaženým sedmdesátiletý muž, který v ohnisku nákazy vůbec nebyl.

"Pacient nula je ve skutečnosti 70letý muž z Wu-chanu, který prodělal mozkovou mrtvici. S mořskými plody ani jiným zbožím z wuchanského trhu však vůbec nepřišel do styku," uvedla v úterý s odkazem na ošetřující lékařku BBC.


Choroba u muže propukla 1. prosince 2019, tedy o týden dříve, než začátek epidemie datují čínské úřady. Nakažený muž po vypuknutí nemoci zůstával doma. Podle informací BBC nikdo z jeho blízkých neonemocněl, neměl horečku ani žádné jiné příznaky chřipky či virózy.

Související obsah


"Nakažený prodělal mozkovou mrtvici a trpí stařeckou demencí. Když ho přivezli, jeho stav už byl kritický," řekla BBC šéfka jednotky intenzivní péče nemocnice ve Wu-chanu, která muže přijímala.


Zároveň dodala, že muž žije od trhu, který je považován za ohnisko epidemie, pět zastávek autobusem. On ani jeho příbuzní však na trhu nebyli a pacient měl podle lékařky onemocnět doma.


Jak se tedy sedmdesátiletý muž nakazil, zůstává záhadou.

V centru epidemie nebezpečného koronaviru začala platit  přísnější bezpečnostní opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz