Domácí

Zdraví je v Česku stále dražší! Za léky nebo zubaře každý z nás platí tisíce

Zdraví je v Česku stále dražší! Za léky nebo zubaře každý z nás platí tisíce
Zdroj: Getty Images

Čechy stojí zdravotní péče stále více. V lékárnách každý člověk podle statistického úřadu v roce 2018 nechal částku přes dva a půl tisíce korun. Kromě léků naše peněženky výrazně zatěžují zubaři.

Náklady na zdravotní péče každoročně stoupají a pojištění nestačí tento nárůst pokrýt. "Proto se zvyšují přímé platby občanů za lékařskou péči," uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), který sledoval vývoj v období 2010 - 2018. Zatímco v roce 2010 vycházela na každého člověka za zdravotní péči částka 4,1 tisíce korun, tak v roce 2018 to bylo už 5,4 tisíce korun.

České domácnosti nejvíc zatěžují platby za léky - tvoří zhruba polovinu veškerých výdajů na zdravotní péči. "Každý obyvatel v roce 2018 v průměru za léky zaplatil 2 611 korun," informovala Vladimíra Kalnická z ČSÚ. Oproti roku 2014 se částka zvýšila o 600 korun.

Na doplatcích za léky na předpis každý Čech zaplatil 1 139 korun. Volně prodejné léky byly ještě nákladnější - každého obyvatele stály 1 472 korun.

Nejen léky nás stojí draho. Téměř pětina peněz, které domácnosti dávají na zdravotní péči, jde na zubaře. Za osm let se částka zvýšila o více než polovinu. V roce 2010 zaplatili Češi za zubní péči z vlastních kapes přes sedm miliard korun. V roce 2018 to stouplo na více než jedenáct miliard korun.

"V roce 2018 doplatil v průměru každý obyvatel České republiky na stomatologický zákrok 1 049 korun," uvedl ČSÚ. V roce 2010 to přitom bylo 677 korun.

Související obsah

"Výdaje na zdravotní péči v Česku ve vztahu k jejímu HDP patří v rámci EU dlouhodobě k těm nižším. V roce 2017 se Česká republika umístila na 17. místě za Bulharskem a Řeckem," řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz