Ekonomika

Pojišťovny vrací přes půl miliardy za doplatky na léky. Máte nárok i vy?

Pojišťovny vrací přes půl miliardy za doplatky na léky. Máte nárok i vy?
Zdroj: Getty Images

Lidem, kteří často doplácejí na léky, se do kapes vrací stále více peněz. Může za to mimo jiné novela zákona, která už v minulosti u řady skupin snížila roční limit. Od letošního roku přitom přibyli další lidé, kteří se v lékárně o své úspory tolik bát nemusejí.

Pokud na doplatcích za léky zaplatíte během jediného roku více než 5000 Kč, zdravotní pojišťovna vám navíc vydané peníze vrátí. Děti a senioři nad 65 let mají tento limit dokonce snížený, původně byl v poloviční hodnotě, v roce 2018 se ale díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění snížila dětem a seniorům od 65 let na 1 000 Kč a důchodcům nad 70 let dokonce na 500 Kč.

Od letošního ledna platí další novela zákona, která snížila roční limit i občanům s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni na 500 Kč. Pokud tedy vydají na započitatelných doplatcích za léky v letošním roce více než pětistovku, částky nad tento limit jim jejich zdravotní pojišťovny budou vracet. Tito pojištěnci však své zdravotní pojišťovně musí tyto skutečnosti doložit. V případě nedoložení kopie rozhodnutí o invalidním důchodu či posudku o posouzení zdravotního stavu se na pojištěnce automaticky vztahuje limit dle věku. Senioři a děti o přeplatky pojišťovnu žádat nemusejí, dostávají je automaticky.

Svým klientům, kteří zaplatili v lékárnách nad tzv. ochranný limit za započitatelné doplatky za léky, vrátila například Všeobecná zdravotní pojišťovna za loňský rok bezmála 493 milionů korun. "Ve srovnání s rokem 2018 jde o nárůst o více než 70 milionů korun," dodal tiskový mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Zákonem stanovenou hranici loni překročilo přes 464 tisíc klientů VZP, z toho nad 70 let věku jich bylo téměř 395 tisíc.

Související obsah

Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR vyšly vloni doplatky na léky na téměř 90 milionů. "Počet lidí s nárokem na vrácení přeplatku za započitatelné doplatky na léky, stejně jako vrácená částka se významně zvyšují. Zatímco loni jsme vrátili klientům 89 953 642 korun, o rok dříve byla částka o 15,5 milionů nižší. Peníze za loňský rok jsme rozeslali 73 991 klientům, což je o 8 244 více klientů než v roce 2018," upřesnila mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Výši započitatelných doplatků si hlídat nemusíte, ani o ni nikde žádat, to mají za úkol přímo pojišťovny. V případě, že si chcete zkontrolovat, jaké doplatky za léky vám byly do limitu započítány, můžete pojišťovnu požádat o roční výpis z účtu. Některé pojišťovny poskytují výpis vykázané zdravotní péče dokonce i v on-line podobě nebo v mobilní aplikaci. Pojišťovny přeplatky vrací většinou poštovní poukázkou, pokud nahlásíte potřebné údaje, mohou vám chodit i na bankovní účet.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz