Ekonomika

Mění se doplatky za léky na zrak, dýchání i žaludeční vředy. PŘEHLED

Mění se doplatky za léky na zrak, dýchání i žaludeční vředy. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o změně výše doplatků u některých léků, především na nemoci plic, jícnu a žaludečních vředů, ale i osteoporózu či zelený zákal. Pokud podobné léky užíváte, se změnami počítejte již od 1. března.

Změny se dotknou několika desítek léků. Některé mění výši doplatku již od 1. března, u dalších léky se ceny změní od počátku dubna nebo od května.

Z léků na gastroduodenální vředové choroby a refluxní choroby jícnu jde například o lék Apo-Panto, Controloc, Emanera nebo Lanzul. Výše doplatků se mění také u léčiv na plicní arteriální hypertenzi, například v případě léku Bosentan, Stayveer nebo Volibris. Léčíte-li se s osteoporózou, změnu v ceně můžete pocítit u léků Forsteo, Movymia nebo Terrosa. Doplatky se mění také u léků na zelený zákal, například u přípravku Azopt, Oftidor nebo Brinzolamide.

Související obsah


Zhruba u desítky léků dojde ke zvýšení doplatku, kterým se pacient na nákladech na léky spolupodílí, u většiny naopak pacienti zaznamenají nemalý pokles. Doplatek u mnoha léků klesá na polovinu původní částky, u nákladnějších léků jde o rozdíl v řádu stokorun i několika tisíc korun.

Související obsah

Například za lék Cilostazol Apotex (100 mg, balení 100 tablet) dosud pacienti dopláceli 434 Kč, od března to bude pouze 264 Kč. Za lék Edicin se dosud doplácelo 3015 Kč, od 1. dubna to bude 2299 Kč. Mezi nákladnější léky patří například Movymia, za který namísto 26 542 Kč nově zákazník zaplatí 22 886 korun.


Seznam všech léčiv, i k jakému datu ke změně výše doplatku dochází, najdete zde. Zeleně je vyznačeno zlevnění, červeně zdražení:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz