Domácí

Ztracený nebo nalezený pes? Návrat k páníčkovi zajistí nová aplikace

Města, útulky i majitelé psů volají po centrálním registru psů, ten ale rozhodně nevznikne dříve než v roce 2022. Chybějící databázi by to té doby mohla nahradit nová aplikace, kterou spustila Státní veterinární správa.

Všichni psi v České republice musí být na základě novelizovaného veterinárního zákona v současné době označeni čipem, což by měl majitel také řádně zaevidovat. Registr, který by k tomu sloužil, však stále chybí. K vytvoření centrální evidence označených psů má dojít až k 1. lednu 2022.

Dosud pejskaři ve větších městech využívali místní registry, existují i různé soukromé databáze, řada z nich je však za poplatek. Svůj registr související s vydanými pasy pro zvířata má také Komora veterinárních lékařů. Žádní centrální však dosud neexistoval, změnit by to mohla nová aplikace, za kterou stojí přímo Státní veterinární správa (SVS).

Pejskaři zapomínají, že psa nestačí jen očipovat, ale je třeba ho také zaregistrovat. Více zjistíte v reportáži.

V případě nálezu označeného psa musí městští či obecní policisté či správa útulku zpravidla prověřovat údaje hned v několika databázích. Nová databáze by tak mohla umožnit chovatelům i nálezcům (zejména obcím, městům a útulkům) sdílet informace o ztracených a nalezených psech, a tím usnadnit návrat psů k majitelům. Na rozdíl od některých soukromých registrů aplikace funguje zcela zdarma.

Související obsah

Údaje o jednotlivých psech budou zobrazeny v databázi po dobu deseti dnů, pokud je osoba, která je tam vložila, nesmaže dříve, nebo jejich platnost naopak neprodlouží na dalších 10 dnů. Mezi povinné údaje při vkládání dat do aplikace bude patřit specifikace toho, zda se jedná o ztrátu či nález psa, plemeno psa nebo alespoň jeho stručný popis, číslo čipu (nebo tetování), místo a datum nálezu/ztráty, jméno majitele respektive nálezce, kontakt.

Dobrovolně bude možné připojit také fotografii psa a případně další informace formou poznámky. "Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce, a tím urychlit návrat psa domů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz