Zahraničí

Zemřel muž, díky němuž vystudovala polovina Česka. Včetně řady politiků

Zemřel muž, díky němuž vystudovala polovina Česka. Včetně řady politiků
Zdroj: Profimedia

Počítačová funkce "kopírovat a vložit" usnadnila život nám všem. Za její vznik se zasadil americký vědec Larry Tesler, který tento týden zemřel ve věku 74 let. Někteří vysokoškoláci funkci využili dokonce i při psaní bakalářských a diplomových prací. Skandály kolem plagiátů zlomily vaz nejednomu českému politikovi, mezi nimi například Taťáně Malé (ANO) či Petrovi Krčálovi (ČSSD).

Ve věku 74 let tento týden zemřel americký počítačový vědec Larry Tesler. Informovala o tom britská televize BBC. Tesler je (mimo jiné) otcem počítačové funkce "kopírovat/vložit", kterou dodnes používají snad všichni uživatelé počítačů.

Jeho "vynález" výrazně usnadnil život například studentům, kteří kopírování nezřídka využívají při zpracovávání referátů a seminárních prací. Někteří si na tuto funkci vzpomněli i při psaní bakalářské či diplomové práce na vysoké škole, včetně některých českých politiků.

Skandálů s okopírovanými částmi závěrečných prací zaznamenala česká politická scéna víc než dost. Připomeňte si některé z nich v následujícím přehledu.

Taťána Malá (ANO)

Bývalá ministryně spravedlnosti v Babišově vládě v roce 2018 rezignovala na svou funkci poté, co musela čelit obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Přestože popřela, že by pochybyla, uvedla, že nechce, aby tato kauza dál poškozovala vládu.

Související obsah

Podle informací Radiožurnálu, který získal k dispozici jednu z jejích prací, zkopírovala pasáže z diplomové práce na podobné téma z roku 2006. V jednom případě dokonce převzala původní text i s překlepy.

Petr Krčál (ČSSD)

Další z ministrů v Babišově vládě odstoupil v roce 2018 ze své funkce kvůli skandálu s plagiátorstvím. Sociální demokrat Petr Krčál stál v čele ministerstva práce a sociálních věcí.

Část textu v jeho diplomové práci byla shodná s jeho bakalářskou prací, která byla na úplně jiné téma. Tato bakalářská práce měla navíc část zkopírovanou z jiných odborných textů.

Zdeněk Ondráček (KSČM)

Komunistický poslanec v roce 2019 čelil obvinění z opsání celých odstavců ve své disertační práci z jiných závěrečných prací, a to bez citace původních zdrojů. Univerzita Palackého v Olomouci ho vyzvala, aby přestal používat doktorský titul, Ondráček se ho však dodnes nevzdal.

Marek Benda (ODS)

Poslanec za občanské demokraty získal právnický titul na plzeňské univerzitě. V roce 2009 se ale zjistilo, že jeho diplomová a rigorózní práce jsou shodné. Diplom nepřevzal a titul nepoužívá.

Související obsah

Vít Bárta (Věci veřejné)

Ministr dopravy v letech 2010 - 2011 čelil obvinění z opisování ze skript svého učitele ve své rigorózní práci, za kterou získal právnický titul. Bárta však pochybení popřel - na výzkumu prý s učitelem spolupracoval.

Milan Chovanec (ČSSD)

Ministr vnitra v letech 2014 - 2017 získal bakalářský titul na Právnické fukultě Západočeské univerzity v Plzni. Jeho studium však mělo trvat pouhých několik měsíců. Později se řešily i nesrovnalosti v jeho bakalářské práci, která byla podle České pirátské strany částečně opsaná. Chovanec to však popřel.

Stanislav Gross (ČSSD)

Bývalý předseda vlády a ministr vnitra vystudoval práva jak v Plzni, tak na pražské Karlově univerzitě. V diplomové práci měl opsat několik zpráv České národní banky. Pochybnosti vzbudila i jeho rigorózní práce.

Připomente si v reportáži TV Nova kauzu bývalé ministryně Taťány Malé:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz