Zajímavosti

"Nikdy se nedozví, co dokázal." Zabitého novináře uctili tklivou písní

Druhé výročí tragické smrti slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové připadlo na pátek 21. února. Na počest statečného páru se na Slovensku i v Česku uskuteční desítky vzpomínkových shromáždění. Herec Milan Lasica spolu se slovenskou zpěvačkou Emmou Drobnou smutné výročí připomněli dojemnou písní.

Skladba "Predstavujem si krajinu" je slovenským remakem legendární písně Imagine od Johna Lennona. Jejím autorem je Ivan Štrbka, který do ikonické melodie dosadil slovenský text v roce 1989. Spolu s Milanem Lasicou a Emmou Drobnou se na písni pro Jána podíleli i zpěvačka Nora Ibsenová a hudebníci Erik Šulc a Robert Pospiš.

Stejnou píseň věnoval v roce 1989 Dežo Ursíny na festivalu Valašský Špalíček ve Valašském Meziříčí Janu Palachovi. Poté, co zazpíval původní Imagine Johna Lennona, navázal slovenskou verzí. Po třiceti letech zazněla píseň k uctění památky znovu. Tentokrát pro Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou.

"Oslovili jsme interprety různých hudebních žánrů a různého věku. Cílem bylo ukázat, že je možné spojit síly, nadchnout se pro dobrou věc a vytvořit něco krásného. Něco, čemu společně věříme a chceme šířit dál. Můžeme mít jiné názory, dívat se na svět z vlastní perspektivy, ale v základních lidských hodnotách bychom měli být jednotní a stát při sobě," řekl slovenskému webu Expres autor projektu Predstavujem si krajinu Marek Kučera.

Související obsah

"Myslím na krásné lidi, kteří klíčí v nás," zaznívá v textu dojemné písně. Zpěváci se v minimalistickém klipu ke zpěvu přidávají jeden po druhém, až nakonec zpívají společně, jedním hlasem. Jako spojovací prvek pro celé Slovensko autoři projektu totiž vnímají i osobnosti Jána a jeho snoubenky Martiny.

Vražda mladého páru vyvolala v roce 2018 obrovskou vlnu nevole a demonstrací, které přinesly konec kariéry Roberta Fica jako slovenského premiéra. Z vraždy bylo obviněno pět lidí. Ohavný čin si měl objednat podnikatel Marian Kočner. Jeho údajně mafiánské praktiky se Jánovi podařilo rozkrýt a veřejně na ně upozornit.

Související obsah

Tím si podle všeho podepsal rozsudek smrti. Spoušť měl zmáčknout Miroslav Marček, který se k činu přiznal u soudu letos v lednu. Odhalení Kočnerových praktik Jánem Kuciakem na Slovensku vedlo k další sérii vyšetřování nekalých praktik nejen v politice.

"Píseň je věnovaná památce Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, lidem, kteří svoje životy zasvětili vyššímu principu – dobru a spravedlnosti. Lidem, kteří změnili Slovensko a nikdy se o tom nedozvěděli," uzavřel Kučera.

Související obsah

Zhruba v padesáti slovenských městech a v Česku v Praze a Brně si lidé v pátek připomenou památku odvážného novináře a jeho snoubenky. V centru Bratislavy se ke vzpomínkové akci organizované opoziční politickou stranou Svoboda a solidarita připojí i rodiče zavražděného páru.

Podívejte se na reportáž TV NOVA ze soudu s vrahy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz