Ján Kuciak

Marček se přiznal k vraždě, podle bratrance měli Kuciaka jen "profackovat"

Slovenský soud začal projednávat nejsledovanější kauzu v dějinách země. Z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka jsou obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová, kteří vinu odmítají. Vykonavateli vraždy měli být Tomáš Szabó a Miroslav Marček, který se k činu přiznal, následoval jeho výslech.

Čtyři obžalovaní stanuli před soudem necelé dva roky po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Senát Specializovaného trestního soudu zahájil v pondělí v devět hodin hlavní líčení. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová měli vraždu objednat, Tomáš Szabó a jeho bratranec Miroslav Marček ji pak měli vykonat. Zsuzsová vinu odmítla, Szabó se nechtěl vyjádřit a Kočner přiznal jen nedovolené ozbrojování. Naopak Marček se přiznal jak k vraždě Kuciaka, tak Molnára i nedovolenému ozbrojování.

Po polední přestávce pokračoval soud postupnými výslechy obžalovaných. Jako první je na řadě právě Marček, kterého vyslýchá prokurátor Vladimír Turan. Zsuzsovou, Kočnera a Szabóa vykázal senát z místnosti.

 

Související obsah

Marček se omluvil poškozeným, nic se prý nevyrovná tomu, co jim spáchali. Poté bývalý voják popsal, jak jemu a Szabóovi Andruskó zadal požadavek na likvidaci Kuciaka. Když se Marček dostal k popisu samotné vraždy, matka zavražděné Martiny Kušnírové se znovu rozplakala.

Při odchodu prý Marček ještě jednou střelil do Kuciakova těla a zavřel za sebou dveře. Když zašel za roh ulice, zavolal Szabóovi, který pro něj přijel. Poté se zbavili zbraně, zůstalo jen pouzdro a zásobník. Andruskóovi pak oznámili, že v domě zemřeli oproti předpokladu dva lidé.

Původně prý chtěli Kuciaka zavraždit 19. února, tehdy ale Marček uviděl za oknem Martinu Kušnírovou a rozmyslel si to. Andruskó na něj ale údajně tlačil, a tak se na místo činu vrátil 21. února s tím, že zabije oba.


Podívejte se na rozhovory před zahájením soudního procesu:

Poté Marčeka zpovídali advokáti ostatních obžalovaných. Kočnerův právník Para se snažil poukázat na rozpor v Marčekově výpovědi. Z jeho dřívějších vyjádření vybral pasáže, které tehdy bývalý voják popisoval jinak.

Marčeka se prokurátor vyptával i na druhou vraždu, z níž je obviněný - podnikatele Molnára. Jejím iniciátorem byl podle něj Szabó, který mohl mít finanční problémy. Peníze v Molnárově domě ale nakonec nenašli.

Na řadu po Marčekovi přišel Szabó. Andruskó se ho prý zeptal, zda by na objednávku někoho "profackoval". Operaci ale podle něj dál řídil Marček, který chtěl vždy jen vysadit u Kuciakova domu. Po vraždě prý Marček Szabóovi řekl, že dovnitř ani nešel, protože spatřil dvě mrtvá těla - muže a ženu.

"S vraždou nemám nic společného, nevím, proč si to na mě Marček vymyslel. (...) Myslím si, že už delší dobu měl se mnou problémy, ale nechtěl mi to říct do očí," prohlásil Szabó. Marček po celou dobu jeho výpovědi kroutil hlavou.

Zsuzsová vypověděla, že si u ni Kočner vraždu neobjednal a nikdy nenaznačil, že by chtěl někomu fyzicky ublížit. Vinu v plné míře odmítá s tím, že si nikdy vraždu neobjednala.

Následně přistoupil soud k výslechu Kočnera. Ten využil svého práva a k případu vraždy se vyjadřovat nebude. Ohledně nedovoleného ozbrojování uvedl, že náboje, které u něj byly nalezeny, pochází z dob jeho vojenské služby. Dle jeho slov na ně zapomněl.

Soud pokračoval ve vyslýchání svědků. Znalec Eduard Jenčo odmítl vypracovat znalecký posudek aplikace Theeremy na žádost Mariana Kočnera.

Po sedmé hodině večer bylo soudní jednání přerušeno.

Související obsah

Hlavní líčení začalo dotazem na obžalované a prokurátora, zda mají zájem uzavřít dohodu o vině a trestu. Všichni uvedli, že nemají. Poté prokurátor přečetl obžalobu. Popsal celý čin tak, jak se podle policie měl stát. Kromě vraždy čelí čtveřice také obžalobě z nedovoleného ozbrojování.

Podle advokátky Júlie Vestenické, která zastupuje Zsuzsovou, byla obžaloba podána pod silným tlakem veřejnosti a médií. "Je to štvavá mediální kampaň, uvedla. Podle dalšího Zsuzsové právníka Štefana Neszméryho se skutek stal, ale nebylo prokázáno, kdo ho spáchal.

Do budovy se už před osmou ráno dostali novináři, kteří museli nejdříve projít bezpečnostní prohlídkou. Akreditovali se žurnalisti z celého světa. Ostře sledovaný proces provází přísná opatření. Na projednávání dorazili i Kuciakovi rodiče a matka Martiny Zlatica Kušnírová.

Z pěti původně obžalovaných už není souzen Zoltán Andruskó, podle policie zprostředkovatel mezi Zsuzsovou a dvojicí Szabó - Marček, která čelí obžalobě z další vraždy - podnikatele Petra Molnára. Andruskó v prosinci uzavřel s prokurátorem dohodu a soud ho poslal na 15 let do vězení.

 

Související obsah

"Navždy přišli o nejvýjimečnější vztah ve svém životě. O vztah se svými dětmi," uvedl advokát Daniel Lipšic, hájící zájmy Kuciakových. Ti požadují jeden milion eur (přes 25 milionů korun) jako náhradu škody, stejně jako matka Martiny Kušnírové Zlatica.

Odpoledne by měly následovat výslechy svědků - mimo jiné Viktorie Langerové, bývalé partnerky zavražděného podnikatele Petra Molnára. Marček a Szabó jsou obviněni i z jeho vraždy.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz