Domácí

Včely na východě Čech kosí mor, chovatelé musejí včelstva vybít

V Královéhradeckém kraji se objevil včelí mor. Včelaři tak musejí všechna napadená včelstva zlikvidovat. Nyní se to týká několika majitelů úlů na Novopacku a Trutnovsku.

Mor včelího plodu je závažné onemocnění, které postihuje larvální stádium včelího plodu. Bohužel jedinou možnou šancí, jak šíření nákazy zabránit, je vypálení celého včelstva.

Napadené larvy by se stejně nevyvinuly a postupně by celé včelstvo uhynulo. Zajímavé je, že včelí dělnice dokážou napadené larvy rozpoznat a vyčistí je, ovšem tím se bakterie dostanou i na ně. Jim nákaza neublíží, ale samy pak bakterie přenášejí na další larvy.

Nyní se včelí mor objevil v Nové Pace a v Borovnici na Trutnovsku, každým rokem u nás veterinární správa eviduje několik desítek ohnisek této nákazy.

Jakmile včelař objeví u zavíčkovaného plodu mezery, tmavá nebo propadlá místa, znamená to, že se začala šířit nákaza a jeho povinností je vše nahlásit právě na veterinární správu.

Související obsah

Pokud pak nákazu laboratorní testy potvrdí, musí se včelstva v ohnisku zlikvidovat a u současných případů v Nové Pace a v Borovnici veterináři určili ochranné tříkilometrové pásmo, kde jsou další včelstva kontrolována.

Bakterie způsobující mor je prý neskutečně odolná, přežívá nepříznivé podmínky ve formě spór a to i klidně 10 let, například ve starých úlech nebo na včelařském vybavení, a pak, když jsou příhodné podmínky, se začne rozvíjet.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz