Domácí

Včely na východě Čech kosí mor, chovatelé musejí včelstva vybít

V Královéhradeckém kraji se objevil včelí mor. Včelaři tak musejí všechna napadená včelstva zlikvidovat. Nyní se to týká několika majitelů úlů na Novopacku a Trutnovsku.

Mor včelího plodu je závažné onemocnění, které postihuje larvální stádium včelího plodu. Bohužel jedinou možnou šancí, jak šíření nákazy zabránit, je vypálení celého včelstva.

Napadené larvy by se stejně nevyvinuly a postupně by celé včelstvo uhynulo. Zajímavé je, že včelí dělnice dokážou napadené larvy rozpoznat a vyčistí je, ovšem tím se bakterie dostanou i na ně. Jim nákaza neublíží, ale samy pak bakterie přenášejí na další larvy.

Nyní se včelí mor objevil v Nové Pace a v Borovnici na Trutnovsku, každým rokem u nás veterinární správa eviduje několik desítek ohnisek této nákazy.

Jakmile včelař objeví u zavíčkovaného plodu mezery, tmavá nebo propadlá místa, znamená to, že se začala šířit nákaza a jeho povinností je vše nahlásit právě na veterinární správu.

Související obsah

Pokud pak nákazu laboratorní testy potvrdí, musí se včelstva v ohnisku zlikvidovat a u současných případů v Nové Pace a v Borovnici veterináři určili ochranné tříkilometrové pásmo, kde jsou další včelstva kontrolována.

Bakterie způsobující mor je prý neskutečně odolná, přežívá nepříznivé podmínky ve formě spór a to i klidně 10 let, například ve starých úlech nebo na včelařském vybavení, a pak, když jsou příhodné podmínky, se začne rozvíjet.

pez, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz