Med

Včelstva ničí mor a rozmary počasí, med bude o dost dražší!

Cena medu opět poroste. Včelaři se shodují, že v porovnání s loňským rokem až o 50 korun. Důvodem je chladné a deštivé jarní počasí a také včelí mor, který už několikátý rok za sebou decimuje včelstva.

Podle včelařů bude letošní sezóna jedna z nejhorších v historii, což pocítíme i v peněžence. Květového medu se letos vytočilo málo a ten medovicový nebude téměř žádný. Podle odhadů ho bude oproti loňsku sotva třetina.


Proto včelaři odhadují, že cena kilogramové sklenice bude i o čtvrtinu dražší a vystoupá až na dvě stovky. "Včelaři nemůžou prostě donekonečna prodávat med za 120 korun. Příští rok se to může zvrtnout a medu nebude," prorokoval loni v létě včelař Josef Okál.


Jako by to pan Okál loni tušil. Včely se v průběhu letošního chladného jara musely živit vlastními zásobami a v květnu je zas vyhladověly mrazíky, které spálily květy ovocných stromů. Na mnoha místech republiky navíc zase řádí včelí mor. Nejhorší situace je na Zlínsku a na Olomoucku.


Související obsah


Tady v Lípě u Zlína jsme byli s kamerou přesně před rokem a včel tu bylo plno. Letos žádná, všechny úly musely zmizet. Pan Kalenda vloni vytočil několik metráků medu, letos ani kapku. I on se se včelami musel rozloučit.


Med je zdravější sladidlo než cukr. Průměrně na člověka se ho ale v Česku spotřebuje necelý kilogram. Například v Německu je to až o půl kila víc. Spotřeba cukru u nás je přitom kolem čtyřiceti kilo ročně.
 

pez, Zdenek Čík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz