Med

Včelstva ničí mor a rozmary počasí, med bude o dost dražší!

Cena medu opět poroste. Včelaři se shodují, že v porovnání s loňským rokem až o 50 korun. Důvodem je chladné a deštivé jarní počasí a také včelí mor, který už několikátý rok za sebou decimuje včelstva.

Podle včelařů bude letošní sezóna jedna z nejhorších v historii, což pocítíme i v peněžence. Květového medu se letos vytočilo málo a ten medovicový nebude téměř žádný. Podle odhadů ho bude oproti loňsku sotva třetina.


Proto včelaři odhadují, že cena kilogramové sklenice bude i o čtvrtinu dražší a vystoupá až na dvě stovky. "Včelaři nemůžou prostě donekonečna prodávat med za 120 korun. Příští rok se to může zvrtnout a medu nebude," prorokoval loni v létě včelař Josef Okál.


Jako by to pan Okál loni tušil. Včely se v průběhu letošního chladného jara musely živit vlastními zásobami a v květnu je zas vyhladověly mrazíky, které spálily květy ovocných stromů. Na mnoha místech republiky navíc zase řádí včelí mor. Nejhorší situace je na Zlínsku a na Olomoucku.


Související obsah


Tady v Lípě u Zlína jsme byli s kamerou přesně před rokem a včel tu bylo plno. Letos žádná, všechny úly musely zmizet. Pan Kalenda vloni vytočil několik metráků medu, letos ani kapku. I on se se včelami musel rozloučit.


Med je zdravější sladidlo než cukr. Průměrně na člověka se ho ale v Česku spotřebuje necelý kilogram. Například v Německu je to až o půl kila víc. Spotřeba cukru u nás je přitom kolem čtyřiceti kilo ročně.
 

pez, Zdenek Čík, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz