Roman Prymula

Prymula o koronaviru: "Je to otázka hodin, než se k nám dostane!"

Počet nakažených koronavirem v Evropě rychle stoupá. V Itálii je už 283 nakažených a nové případy potvrzují i další země. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se nákaza brzy dostane i do České republiky.

"Vzhledem k tomu, že se šíří z Itálie do řad okolních zemí, tak je to opravdu otázka spíše hodin, než mnoha dnů. Osobně si myslím, že virus může být už u nás. Zatím to není úplně pravděpodobné, ale nedá se to vyloučit," řekl.

Občané se mohou proti nákaze bránit. "V tuto chvíli je asi nejdůležitější dokonalá hygiena rukou. Měli bychom se opakovaně mýt. Měli bychom se zdržet kontaktu v nahloučení, tedy nějakých větších skupinách lidí. Zejména se musíme vyhýbat kašlajícím lidem a podobně,“ dodal. "Určitě to bude znamenat rušení masových akcí," řekl Prymula.

Související obsah

"Zatím nemusíme nosit roušky. Každá rouška ale člověka neochrání. Nejvíce používáme ty chirurgické, ale ty spíš brání, abychom nevykašlávali mikroorganismy kolem sebe. Nechrání nás tolik, když je vdechneme. Musí to být speciální rouška třídy 3," řekl náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

"Naprostá většina případů se vyléčila spontánně. To procento zatím není vysoké - vyléčila se  třetina nakažených. Probíhají testy na jeden z účinných možných preparátů – remdesivir, kdy Česká republika hraje svojí roli z hlediska objevitele. Probíhají velké studie, které odhalí, jestli ten lék bude mít v tomto ohnisku efekt. Na konci března bychom měli vědět výsledky," dodal.

Opatření na letištích považuje odborník za dostačující. "Musíme si uvědomit, že neexistují stoprocentní screeningové testy a ani termokamery nedokáží zachytit všechny případy," řekl Prymula.


Roman Prymula odpovídá na dotazy ke koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz