Domácí

Věk roli nehraje. České obchody prodají alkohol klidně i patnáctiletým

Štáby televize Nova si dnes vyzkoušely s nezletilými figuranty, jak snadné je pro ně dostat se k alkoholu. Tři chlapci a jedna dívka koupili víno nebo pivo hned na první pokus. Občanský průkaz prodavače nezajímal a nezarazil je ani mladistvý vzhled dětí.

První díl zjišťoval, v jaké věku a díky komu se české děti s alkoholem vůbec seznámí. Druhý díl odhaluje, jak snadno dostupný je alkohol pro nezletilé.

Šestnáctiletý figurant hned v prvním obchodě v Pardubicích kupuje dvě alkoholická piva. Prodavačku řetězce občanka vůbec nezajímá. Sečteno podtrženo, první nezletilý se k alkoholu dostává do pěti minut. "Šestnáct mi je, prodávají klidně od patnácti a klidně i mladším. Jde o to, jak tam člověk přijde, v jakou hodinu, kdo tam je, jde o obsluhu," prozradil šestnáctiletý chlapec.

Související obsah

Další figurant, sedmnáctiletý mladík, kupuje lahev vína ve večerce v Praze. Občanku po něm nikdo nechce. "Víte, že jste právě prodali víno nezletilému chlapci a ani jste si nezkontrolovali občanku? Tři minuty zpátky to u vás koupil," snažila se reportérka konfrontovat prodejce. Po konfrontaci se prodejci tvářili, že nás nikdy neviděli.

Úspěšný byl figurant i v dalším obchodě, tentokrát s českou obsluhou. Dvě ženy po něm občanku sice chtějí, ale nakonec mu alkohol prodají i bez ní. "Já jsem si ji nechal v autě, já u sebe doklady nenosím," vymlouval se figurant. To prodavačkám stačilo.

Související obsah

Sedmnáctiletý figurant přitom rozhodně nepůsobí dojmem, že by byl starší. "Vzhledově vypadám spíš tak na šestnáct," potvrdil sám mladík.

Další test zkoušíme v Kladně. Sedmnáctiletá dívka alkohol kupuje bez problémů hned v první večerce. Po konfrontaci prodavač ihned zavírá krám. Víno pak stejná figurantka koupí i v dalším obchodě, tentokrát velkém řetězci. Ani tam jim není podezřelý její mladistvý vzhled. "Nechtěli po mně občanku, neptali se mě na věk," potvrdila figurantka.

Během minuty alkohol koupil i patnáctiletý figurant v Chebu. "Přišel jsem do obchodu a ptal jsem se paní, jestli to víno je dobrý a ona mi říká, že jako jo," podělil se o svou zkušenost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz