Domácí

Kvůli koronaviru zrušili dětem výlet do Itálie. Na peníze má nárok jen někdo

Pro obavy z koronaviru zrušil jeden z domů dětí a mládeže lyžařský výlet do Itálie, cestovní kancelář ale peníze nevrátila. Pro organizaci to může znamenat velký problém. Ministerstvo pro místní rozvoj radí, na co mají cestovatelé, kteří chtějí stornovat dovolenou, právo.

Kvůli vypuknutí koronaviru v některých oblastech Itálie se Dům dětí a mládeže (DDM) Kamarád v Třemošné rozhodl stornovat zájezd do italských Dolomit. Jenže u cestovní kanceláře narazili, ta jim odmítla vrátit peníze.


Zájezd pro celkem 60 lidí totiž směřoval do oblasti Trento v Tridentsku-Horní Adiži, Ministerstvo zahraničí ale nedoporučuje cestovat do Benátska a Lombardie - v nich jsou například velká lyžařská střediska Bormio nebo Cortina. Tridenstko s oběma regiony pouze sousedí.

Do oranžově vyznačených oblastí nedoporučuje Ministerstvo zahraničí cestovat:

Zdroj: TN.cz


DDM se tak dostal do nezáviděníhodné situace. I kdyby zájezd nezrušil, minimálně určitou část dětí by zřejmě rodiče nepustili.


"V lyžařském středisku jsme byli vždy spokojení. Ubytování i lyžování bylo podle našich představ, nikdy nebyly žádné problémy, a navíc bylo vše za relativně rozumné peníze. Nikdy jsme proto neuvažovali o pojištění storno poplatku," popsal jeden z pedagogů DDM Stanislav Kutheil.

Související obsah


Zájezd vyšel DDM na 280 tisíc korun, zaplaceno mají už od loňského září. "Pro nás, jako malý dům dětí, je to citelná finanční rána," doplnil Kutheil. Minimálně to bude znamenat omezení dalších volnočasových aktivit.

Lyžařský výlet zrušilo i gymnázium Dašická v Pardubicích, ale aby se vyhnulo storno polatku, zarezervovalo si termín na letošní prosinec. 

Škola zrušila lyžařský pobyt v Itálii, rodičům se ulevilo:

Některé školy musely náhle přerušit výlety na lyže:

 
"Zákon neurčuje autoritu, která je rozhodující v tom, že zakazuje někam cestovat. Domníváme se, že když zákon jasně nedává autoritu, tak uznáváme jako autoritu Ministerstvo zahraničí," vysvětlil výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláři Michal Veber.


"Když ministerstvo doporučilo necestovat do určité oblasti, tak se to netýká lyžařských zájezdů do jiného místa. Zvláště pokud tam mají cestovní kanceláře delegáta. Ten pokud řekne, že je vše v pořádku a nevyskytují se žádné problémy a žádná karanténa, tak kancelář ví, že zájezd může splnit," doplnil Veber.


V takovém případě se pak nedá očekávat, že cestovní kancelář vrátí peníze na základě mimořádných okolností. Obvykle má totiž se zájezdem už nějaké výlohy. Řidiči autobusu musí poslat výplatu, permanentky jsou zaplacené, ubytování objednané.

Související obsah

"Čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. Ovšem pouze v případě, pokud v místě pobytu, nebo v jeho bezprostředním okolí nastaly tyto mimořádné okolnosti a pokud mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. Ocitne-li se zákazník v průběhu zájezdu v souvislosti s onemocněním v nesnázích, je mu cestovní kancelář povinna poskytnout pomoc," uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj.


"Jestliže v důsledku těchto událostí uvízne v destinaci, nese ve většině případů cestovní kancelář náklady na jeho ubytování nejvýše za tři noci, nejde-li o osoby, které pro své zdravotní omezení vyžadují zvláštní péči," doplnilo Ministerstvo.


Podívejte se na reportáž televize Nova o Češích, kteří uvízli v karanténě na Tenerife:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz