Domácí

Matka mladíka s podezřením na virus: Nechali ho čekat mezi ostatními pacienty

Do pražské nemocnice Na Bulovce převezli ve středu mladíka, který se vrátil z Itálie a vykazuje všechny příznaky koronaviru. Po ošetření a odebrání vzorků ho lékařka poslala do domácí karantény. Jeho matka pro TV Nova popsala, jak se chlapcův stav začal zhoršovat.

Sedmnáctiletý mladík se v sobotu s rodinou vrátil z lyžařského zájezdu v italském Trentinu. V neděli chlapec onemocněl a začal vykazovat příznaky chřipky, což matku podle jejích slov vyděsilo. "V úterý odpoledne už měl horečky 39,9 a vzhledem k tomu, co jsme sledovali v médiích, jsme měli obavu," dodala.

Ve středu proto rodina zavolala sanitku, která mladíka převezla na infekční oddělení nemocnice Na Bulovce. "Já jsem přijela v závěsu za nimi, nicméně syna jsem našla v čekárně, kdy seděl na lavičce. Po příchodu sestry jsme se dozvěděli, že paní doktorka tam není a přijde nejdřív za hodinu," popsala matka.

Zdravotní sestřička poté odebrala mladíkovi krev, poté ale podle jeho maminky museli v čekárně zůstat další dvě a půl hodiny. Za tu dobu se prý synův stav vůbec nezlepšil, horečka neklesala a nikdo se údajně nezajímal, jak na tom chlapec je. "Syn byl ve stavu, kdy se postavil a začal omdlévat," přiblížila matka.

Související obsah

Lékařka dvojici po vyšetření sdělila, že má mladík nejspíše "běžnou" chřipku. "Zítra si mám zavolat pro výsledky. V oblasti Trentina to ale podle paní doktorky rozhodně nebude obávaný koronavirus," uvedla v noci na čtvrtek žena. Chlapce propustili do domácí karantény, za tři dny má navštívit praktického lékaře.

Matku udivil především nedostatek lékařů a zdravotních sestřiček. "V této situaci bych očekávala, že tam bude daleko více zdravotnického personálu, který bude v pohotovosti," prohlásila žena s tím, že ji rozčílilo také to, že její syn musel ležet na židličkách v čekárně a okolo něj byli další pacienti.

Související obsah

Další podezření na nákazu koronavirem prověřovali lékaři ve fakultní nemocnici v Brně. Mladík se po návratu z Itálie necítil dobře, testy u něj ale Covid-19 vyloučily. V domácí karanténě jsou lidé po celé republice - například v Českých Budějovicích a Mostě. To ale neznamená, že se u nich prokázal koronavirus.

Televize Nova otestovala postupy lékařů a hygieniků v případě podezření na nákazu koronavirem:

Ve světě se počet úmrtí zvýšil na 2 804 lidí, nakažených je více než 82 tisíc. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve středu poprvé od počátku vypuknutí nemoci objevilo více potvrzených případů nákazy než v Číně. Odborníci se obávají pandemie.

Celý rozhovor s matkou mladíka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz