Zahraničí

Počet nakažených v Itálii přesáhl 800. Čechům tam přijde SMS od Vojtěcha

Počet nakažených v Itálii přesáhl 800. Čechům tam přijde SMS od Vojtěcha
Zdroj: TN.cz

Počet nakažených lidí koronavirem se v Itálii zvýšil na 888, obětí je už 21. Hospitalizovaní jsou i lékaři, kteří pocházejí z postižených oblastí. Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval všechny Čechy, kteří se vrátí z postižených regionů v Itálii, aby zůstali doma a kontaktovali lékaře.

Hlavní souhrn událostí

- Kvůli koronaviru je 307 Čechů v karanténě, 170 lidí mělo testy negativní, u dalších osmi Čechů se na výsledky testů teprve čeká

- Všichni Češi, kteří se vrátí z Itálie, mají zůstat doma a kontaktovat svého lékaře nebo hygieniky

- První případy potvrdila Litva, dále také Bělorusko, Nový Zéland a Nigérie

- V Řecku se nemocí nakazili čtyři lidé

- Německo hlásí už 60 případů koronaviru

- Ve Švýcarsku se zvýšil počet nakažených lidí na patnáct, v karanténě jich je sto

- Situace v Íránu se zhoršuje, mezi nemocnými jsou i čtyři poslanci

- V Hongkongu skončil v karanténě první pes, testy u něho ukázaly slabé známky koronaviru

- Pětice Čechů se v pátek vrátila z Tenerife domů

Češi z Tenerife se měli vrátit domů:

Premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Vojtěch dnes vyzvali veřejnost, aby nepodléhala panice a neskupovala zboží v obchodech. "K panice není důvod," uvedl Babiš na mimořádné tiskové konferenci.

V italských regionech Lombardie, Benátsko, Piemon a Emilia Romagna je situace nejhorší. Počet nemocných zde stále stoupá. Nemoci podlehlo 21 pacientů a 46 se jich z nákazy vyléčilo.

Lombardie už potvrdila, že se v karanténě nachází také lékaři, kteří pomáhali s léčbou pacientů s virem. Ministerstvo zdravotnictví také do postižených oblastí vyslalo přes 35 tisíc dalších roušek, informovala agentura ANSA.  

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval všechny Čechy, kteří se vrátí z postižených regionů v Itálii, aby zůstali doma a kontaktovali své lékaře nebo hygieniky. "Všechny občany, kteří se vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, prosíme, aby po příjezdu zůstali doma, kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař-epidemiolog pak rozhodne o dalším postupu," napsal na svém twitteru. Podrobnosti sledujeme v online přenosu:

 

V německém Düsseldorfu zase leží v nemocnici sedmačtyřicetiletý muž, u kterého byl potvrzený koronavirus. Lékaři zjištují, s kým vším mohl přijít do kontaktu. O víkendu dokonce s rodinou vyrazil do oblíbeného vodního ráje Tropical Islands, který v té době navštívilo dalších 4000 hostů.

Vedení zatím rezort neuzavřelo, lidé do něho mají stále přístup. Testy už však podstoupilo jednadevadesát zaměstnanců. "Zdravotní úřady tu byly celý den, prověřily naše opatření a vyhodnotily, že návštěvníkům nehrozí žádné nebezpečí," řekl deníku Bild manažer Kim Schäfer.

Loď nechtěly přístavy přijmout kvůli strachu z viru, zakotvila v Karibiku:

Počet obětí po celém světě se zvýšil na 2 858, nakažených je více než 83 tisíc. Za posledních čtyřiadvacet hodin podlehlo nemoci 58 pacientů. Kvůli koronaviru zavádějí státy stále nová opatření. Nový Zéland například zakázal vstup do země turistům z Íránu, kde už zemřelo šestadvacet lidí.

V Německu se podvodníci snaží vydělat na údajném onemocnění koronavirem. Podle deníku Bild byly hlášeny tři incidenty z oblasti Brandenburgu. Podvodník měl zatelefonovat 85letému seniorovi a vydávat se za jeho syna nakaženého smrtícím virem. Krátce na to muži volal jeho kumpán, který se vydával za lékaře a požadoval úhradu léčby za 22 000 eur. Seniorův příbuzný okamžitě vyrozuměl policii. Ve dvou případech měl podvodník mámit dokonce 100 000 eur od starších žen.

Související obsah

Slovensko zase zavádí kontroly všech cestujících na letišti v Bratislavě, Košicích a Popradu. Dále také bude provádět kontroly na hranicích s Rakouskem. Japonsko zase uzavřelo zábavní parky. 

Nově nakažených v Evropě stále přibývá:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz