Zálohujme

Zrecykluje se vše, co vytřídíme? Plasty končí na skládkách

Určitě jste se při procházce přírodou nebo městem setkali s tím, že kolem vás byly pohozené odpadky, které tam nepatří. S některými z nich si naše příroda poradí, některé se tam ale mohou rozkládat roky. A přitom mnoho z nich může být vytříděno a dál využito.

Současným a velmi populárním trendem je stáčet nápoje do plechovek (hliník) a PET lahví. Oba materiály je poměrně snadné třídit a recyklovat. Realita je ale zcela jiná. Bohužel čísla ukazují, že ne všechen odpad, který je u nás vytříděn správně, je také zrecyklován. Často tedy to, co odneseme do barevných kontejnerů, není využito.

V Česku se vytřídí zhruba 69,5 % PET lahví, z čehož 12 % je dále odesíláno ke spálení nebo na skládky. Plastové lahve, které se vůbec do třídicích kontejnerů nedostanou (30,5 %), končí často ve volné přírodě. U plechovek jsou čísla ještě děsivější, až 65 % z nich končí tam, kde by neměly, tedy v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách.

Související obsah

Každý rok tedy kvůli netřídění a nedokonalosti systému plýtváme až s 30 000 tunami cenného materiálu.

Počet PET lahví a plechovek, které skončí ve volné přírodě, je alarmující. Každoročně u nás v přírodě skončí zhruba 100 000 000 PET lahví a o něco méně plechovek, které mohly být využity lépe, říká Jan Bareš, spoluzakladatel Trash Hero. Zhruba polovinu z toho se podaří uklidit díky aktivitám obcí a dobrovolníkům. Zbytek ale v přírodě zůstane a hromadí se tam, dodává.

Související obsah

Můžeme takovému ohromnému počtu obalových materiálů pohozených kolem nás předcházet? Inspiraci nabízí způsob třídění vratného skla – lahve jsou zálohované, proto je v přírodě a ani v kontejnerech téměř nenajdeme. Vyplatí se je vrátit a zároveň je dáváme zpět do oběhu a ulevujeme naší přírodě.

V některých zemích Evropy už zálohový systém PET lahví a hliníkových plechovek funguje. Díky němu se podařilo snížit počet odhozených zálohovaných obalů ve volné přírodě až o 90 %. K Islandu, Švédsku, Norsku, Finsku, Dánsku, Estonsku, Litvě, Nizozemsku, Německu a Chorvatsku se ale Česká republika zatím nepřipojí. Ačkoli česká vláda v prosinci 2019 schválila zákon o odpadech, který by měl mimo jiné lidi motivovat k tomu, aby více třídili, stejný zálohový systém je zatím v nedohlednu.

pb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz