Zahraničí

Děsivý pohled. Sníh na Antarktidě se zbarvil krví. Co se stalo?

Udál se v krajině ledu a sněhu masakr většího množství zvířat? Za krvavé skvrny, které pokryly antarktický sníh, mohlo něco úplně jiného. Vědci pro nečekaný úkaz mají dokonce velmi poetický název.

Neobvyklý úkaz vědci v kraji ledu a sněhu neviděli poprvé. Dokonce již pro něj mají odborný název: raspberry snow neboli malinový sníh. Za krvavé zabarvení mohou řasy Chlamydomonas nivalis, které mají červenou barvu.

Nejnověji pokryly řasy okolí ukrajinské výzkumné stanice Vernadsky na ostrově Galindez.

Výzkumníci již věděli, co je původcem zbarvení, na Antarktidě se totiž čas od času objevuje v létě při tání ledovců. Tento fenomén lze ale pozorovat i v Arktidě, Alpách a v dalších velehorách.

Související obsah

Zmiňované řasy obsahují karotenoidový pigment, který ochraňuje chloroplasty před intenzivním slunečním i ultrafialovým zářením. Řasa díky svému zbarvení dokáže absorbovat více tepla, aby mohla rozpouštět okolní led a sníh, čímž získává dostatečné množství vláhy pro život a další šíření. Bohužel tím nepříjemně přispívá ke globální změně klimatu a k zrychlujícímu se tání ledovců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz