Zahraničí

NASA zveřejnila šokující snímky Antarktidy! Ledovce velmi rychle tají

NASA zveřejnila šokující snímky Antarktidy! Ledovce velmi rychle tají
Zdroj: NASA

Únorové satelitní snímky NASA z oblasti Eagle Island v Antarktidě zachycují rychlé tempo tání ledové plochy v této oblasti. Záběry vznikly v rozmezí deset dní. Zmrzlá plocha na jednom z nejchladnějších míst světa doslova mizí před očima. Odborníky znepokojuje zejména to, že teplá vlna počasí se zde objevuje stále častěji.

Satelit NASA Lands 8 odhalil smutnou realitu globálního oteplování. Při srovnání fotografií pořízených s desetidenním odstupem je totiž zřejmé, že v průběhu tohoto krátkého období zmizelo z jednoho z antarktických ostrovů více než deset centimetrů sněhu. Jde o důsledek teplé vlny počasí, která se oblasti držela od 5. do 13. února.

Nejteplejším dnem byl 6. únor, kdy na nejsevernější části Antarktidy naměřili neuvěřitelných 18,3 stupně. Přibližně stejná teplota ten den panovala i v Los Angeles. "Viděl jsem už něco podobného v oblasti Aljašky a Grónska, ale toto je poprvé, co takové tempo tání ledu zasáhlo Antarktidu," řekl podle CBSNEWS glaciolog Mauri Pelta.

Související obsah

Pod únorový nárůst teplot se podle odborníků podepsalo několik faktorů. V oblasti nebyla ani dostatečná oblačnost, takže sluneční záření zasahovalo celou oblast. Tání ledovců ale ovlivňovaly i proudy teplé vody. Únorová vlna vysokých teplot byla v pořadí třetí podobnou událostí v této oblasti po listopadu 2019 a lednu 2020. Teplota mořských hladin se zvýšila o přibližně dva až tři stupně.

"Pokud by šlo o oteplení přicházející s velkým časovým odstupem, nemuseli bychom hovořit o mimořádné situaci. Vážnost tohoto jevu spočívá zejména v tom, že je stále častější, " dodal Pelta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz