Domácí

Jste vlastizrádci, vzkázal Babiš europoslancům. Ti se teď bojí o život

Ve středu dorazila do Česka skupina europoslanců, která zkoumala údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a prověřovala, jak Česká republika reaguje na výsledky auditů Evropské komise. Sám premiér se s nimi odmítl sejít, na adresu některých z nich navíc nešetřil hanlivými slovy. Označil je za vlastizrádce.

Europoslanci Mikuláš Peksa (Piráti) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) čelili podle svých slov následně výhrůžkám smrtí. Zdechovský se proto obrátil na ministra vnitra Jana Hamáčka a na policii. "Děkuji jim za rychlou reakci," napsal na twitteru.

Evropská delegace se v Praze sešla se zástupci některých ministerstev, představiteli dočasné senátní komise zřízené kvůli auditním zprávám Evropské komise, a také s předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou. Sám premiér se s ní sejít odmítl.

Jejím úkolem je zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů, přítomnost evropské delegace také souvisí s prověřováním údajného Babišova střetu zájmů ve spojitosti právě s evropskými dotacemi. Tato nařčení premiér opakovaně odmítá.

Šestičlennou delegaci vede německá poslankyně Monika Hohlmeierová, mezi jejími členy jsou i čeští europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Peksa (Piráti). Právě ti si od předsedy vlády nevyslechli nic pěkného. "Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci. Udávají a lžou," prohlásil Babiš na jejich adresu. Domnívá se, že jako čeští politici by v Evropském parlamentu měli hájit české zájmy, tím, že se vrtají v jeho možném střetu zájmů, podle něj jen české vládě přidělávají problémy.

Oba poslanci Evropského parlamentu se proti takovému nařčení ohradili na sociálních sítích.

Kolegů se zastala i předsedkyně mise Monika Hohlmeierová, premiérova slova odsoudila. Konstatovala rovněž, že v Česku chybí odpovědný systém, který by podobný střet zájmů efektivně řešil. Na její adresu premiér prohlásil, že je "totálně pomatená".

Související obsah

Vedení Pirátů i KDU-ČSL požaduje po premiérovi okamžitou veřejnou omluvu. "Premiér nesmí jen tak někoho vážně a křivě obvinit! Pokud je Zdechovský členem kontrolního výboru EP, pak prostě dělá svoji práci a kontroluje, jak je s našimi finančními prostředky v rámci EU nakládáno. Předsednictvo požaduje od Andreje Babiše okamžitou veřejnou omluvu," uvedl předseda lidovců Marián Jurečka. "Pane Babiši, upozornit na vaše zlodějny není zrada vlasti a vy nejste stát," reagoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vlastizrada je dle trestního zákoníku trestní čin, který spáchá ten občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky, teroristického útoku, teroru nebo sabotáže. Za takový čin bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku. Příprava je trestná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz