Domácí

Lékaři mají zásobu roušek sotva na několik dnů, varuje epidemiolog

Náměstek pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula promluvil o možném zrušení závodu v biatlonu. Také zrekapituloval hlavní současné úlohy státu v boji s koronavirem.

"Hlavní aktivita jde směrem k individuální ochraně jedinců, přestože tady zatím žádný případ nemáme. Připravujeme informační kampaň, které víceméně už běží," řekl Roman Prymula.

Lidé vykoupili většinu roušek v internetových i kamenný obchodech. "V tuto chvíli musíme zabezpečit roušky hlavně pro zdravotníky a praktické lékaře, kde je nedostatek. Jednáme s výrobci o eventuální zásobě a uvolníme zásoby, které máme. Ten počet musíme navýšit, protože máme zásoby na jednotky dnů až týdnů a musíme je mít na 4 měsíce," popsal Prymula.

Lékárníci si ale stěžují, že respirátory nabídl lékárnám výrobce za nepřiměřeně vysoké ceny. 

 

Související obsah

Problém s nedostatkem krve podle něj prý nehrozí, i když transfuzní stanice v Praze přestaly přijímat dárce, kteří se vrátili z Itálie.

Například Itálie ale i další země ruší velké kulturní a sportovní akce. Podle Prymuly je i u nás velkým tématem, jestli nezrušit březnový Světový pohár v biatlonu v Novém Městě. "Protože to je obrovská akce, kde je sto tisíc případných návštěvníků, plus personál a závodníci. Tady už existuje nějaké riziko. Budou tak zvažovány velice pečlivě všechny varianty, jak by ten závod měl proběhnout a jestli ho nezrušíme,“ dodal Prymula.

Evropa ruší všechny akce, které jsou nad tisíc osob. Ženeva letos nebude například pořádat tradiční autosalon. Prymula by se tak přiklonil k variantě, aby závod proběhl, ale bez diváků. "To riziko, že tady bude spousta návštěvníků, a to i ze severu Itálie, je bohužel velké," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz