Ekonomika

Boháči doplácejí na koronavirus. Denně jim mizí miliardy korun

Šířící se koronavirus nevyvolává paniku jen kvůli obavám z nákazy. Dramaticky poznamenal i vývoj na burze. Nejbohatší lidé planety přišli o miliardové částky.

Pětistovka nejbohatších lidí světa dle Bloombergu přišla v uplynulých pěti obchodních dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliard dolarů, plyne z dat Bloombergu. To odpovídá 10,3 bilionu korun, což je suma, jež se blíží hodnotě všeho toho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky.

"Trhy se obávají dopadu šíření koronavirové nákazy na ziskovost firem a podniků, což vede k pádu cen akcií," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund. Propad burz byl nejdramatičtější od světové finanční krize roku 2008.

Související obsah

Ze všech lidí světa kvůli koronaviru v uplynulých pěti dnech nejvíce zchudl Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu. Bezos od pondělí přišel o 11,9 miliardy dolarů, tedy takřka 275 miliard korun.

Související obsah

Po Bezosovi je druhý v pořadí nejrychleji chudnoucích Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, jehož majetek se podle Bloombergu ztenčil o deset miliard dolarů (231 miliard korun). Třetí v pořadí je Bernard Arnault, jenž stojí za značkami jako Christian Dior nebo Louis Vuitton. Francouz Arnault je vůbec nejrychleji chudnoucím Evropanem, jelikož od pondělí přišel v přepočtu o 210 miliard korun. Elon Musk, šéf Tesly, pak zchudnul o 208 miliard korun a legendární investor Warren Buffett o 203 miliard korun," doplňuje ekonom.

Koronavirus neovlivňuje ekonomiku jen v Číně, ale na globální úrovni. Více v reportáži:

Špatné zprávy pro boháče tím nekončí. V pondělí zřejmě akciové trhy na svůj propad navážou. Dnes totiž vyšlo najevo, že výroba v Číně se v únoru kvůli koronaviru propadla ještě více, než se čekalo. To ohrožuje letošní celosvětový ekonomický růst, ziskovost firem napříč planetou, a v důsledku také právě jmění těch vůbec nejbohatších.

Propad ekonomiky je podle Kovandy větší, než v roce 2008 po pádu Lehmann Brothers. Ten tehdy vedl k celosvětové ekonomické krizi.

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz