Koronavirus

20 000 Čechů se vrací z prázdnin. Hrozí, že přivezou koronavirus

Riziko, že se koronavirus objeví v Česku, se zvyšuje. S koncem čtvrtého turnusu jarních prázdnin se domů vracejí tisíce Čechů, kteří je strávili v Itálii nebo Rakousku - tedy zemích se zvýšeným výskytem nákazy. Podle české vlády by se v následujících hodinách mohlo vrátit až 20 tisíc lidí.

Některé části Prahy, Cheb, Litoměřice, Frýdek - Místek nebo třeba Nymburk. To je jen část měst, kterým zítřkem končí jarní prázdniny. Na Čechy, kteří během nich vyrazili na lyže do Itálie, čekal na telefonu pozdrav od ministerstva zdravotnictví.

"V případě návratu ze zasažených oblastí (aktuálně: Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont, Veneto) kontaktujte telefonicky (!) svého lékaře, případně krajskou hygienickou stanici," zněla část upozornění, které lidem přišlo na mobil.

Související obsah

Ministerstvo kromě informačních cedulí na hranicích posílilo navíc infolinku státního zdravotního ústavu. Ta funguje na dvou telefonních číslech a volat se na ní může kdykoliv. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou na místě, jen nyní se v Itálii nachází téměř dva a půl tisíce českých turistů.

"Přes systém drozd se k dnešnímu dni registrovalo v Itálii přes dva tisíce čtyři sta českých cestovatelů, v Rakousku je to potom ke dnešnímu dni přes patnáct set cestovatelů," uvedla Mariana Weberová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Není povinností cestovatelů se v DROZdu registrovat, ministerstvo to ale v souvislosti s šířením koronaviru vřele doporučilo.

Související obsah

Testy na koronavirus k dnešnímu ránu absolvovalo podle ministra zdravotnictví v České republice 180 lidí. Nákaza se u žádného z nich nepotvrdila. Kvůli šíření koronaviru se v Praze ve středu sejdou předsedové vlád Visegrádské čtyřky, tedy ČR, Polska, Slovenska a Maďarska, aby jednali o nákaze koronaviru v Evropě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz