Domácí

Nezletilé opilce řeší policie i sociálka. Rodině hrozí velké potíže

Orgány sociálně právní ochrany dětí v jednotlivých krajích a městech ročně řeší tisíce případů opilých dětí. Někteří z nich jsou dokonce už jako mladiství závislí na alkoholu a musejí se léčit. Televize Nova ve vlastním testu s nezletilými figuranty zjistila, že alkohol v obchodech koupí do pár minut. Další díl naší mini série odhaluje, jak do problému opilých dětí zasahuje sociálka.

Jsou nezletilí, a přesto se zhruba do dvou minut dostali k alkoholu. Čtyři naši figuranti ho koupili hned v prvním obchodě. "Šel jsem do první večerky a koupil jsem si víno a paní prodavačka se mě ani neptala na občanku," potvrdil nezletilý figurant.

Zátah na nezletilé opilce v hospodách a barech pravidelně dělají policisté. Během pátečního večera anebo o víkendu jsou schopni odhalit stovky opilých dětí.

"Policie České republiky v případě takovýchto incidentů informuje zainteresované instituce, mezi které patří i orgán sociálně právní ochrany dětí," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

"V případě obdržení informace o dítěti požívajících alkohol tedy zpravidla provede kurátor pro děti a mládež pohovor s dítětem a rodiči, nebo jinými osobami odpovědnými za výchovu," prozradil Michal Kočí, radní pro sociální a zdravotní oblast.

Kurátor mládeže se na základě tohoto impulzu o případ dál zajímá, provede místní šetření v rodině nebo ve školském zařízení. Následně stanoví další postup. Pokud sociální pracovník zjistí, že nezletilé dítě se opíjí pravidelně, může mladistvému nařídit i léčbu závislosti.

Související obsah

"Tam, kde si dospělý vytváří závislost určitou dobu v řádu měsíců nebo let, tak u dítěte to je spíš řádově měsíce, možná spíše týdny," potvrdil psycholog Karel Humhal.

Orgány sociálně právní ochrany dětí mohou v krajních případech kvůli problémům v rodině, které třeba vyvrcholí častým pitím alkoholu nezletilého, dítě rodičům odebrat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz