Domácí

ŽIVĚ: Vláda promluví o nákaze koronavirem v Česku. Nemoc se šíří do dalších zemí!

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na pět. Vláda apeluje na lidi, aby nepanikařili a přestali skupovat respirátory. Ty pak totiž chybí lékařům v ambulancích. Jejich dostupnost chce Babiš řešit centrálně. Na celém světe je už více než 90 tisíc nakažených lidí a přes 3100 úmrtí. Od pondělí se epidemie rozšířila do zhruba desítky dalších zemí.

Hlavní události

- Ministerstvo zdravotnictví zavede testování na koronavirus přímo u lidí doma, zakázalo také vývoz respirátorů z České republiky

- Česko má pět nakažených koronavirem, všichni jsou ve stabilním stavu a mají lehké příznaky

- Někteří žáci a učitelé, kteří se zúčastnili školních výletů do Itálie, jsou v domácí karanténě

- Čtyři z pacientů jsou hospitalizovaní na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce. Podle primářky nepotřebují speciální režim

- Počet nakažených ve světě je 91 783. Nemoc ohlásilo 74 zemí napříč pěti kontinenty

- Za den přibylo v Itálii 27 mrtvých, celkový počet obětí je 79. Francie hlásí čtvrtého mrtvého, jedná se o 92letého muže z Bretaně

- Více než 3123 pacientů koronaviru podlehlo

Hlavní problém, který v souvislosti s koronavirem v Česku vláda řeší, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dostupnost roušek a respirátorů, které lidi v panice skupují. "Musíme to zcentralizovat," prohlásil na tiskové konferenci, která se konala ve Fakultní nemocnici v Motole.

Poptávka po těchto zdravotnických pomůckách se v důsledku koronaviru rapidně zvýšila, podle Babiše je však potřebují primárně lékaři, ne občané. "Máme tu 98 nemocnic a tisíce lékařů a zubařů v ambulancích, dále lékárníky. Výrobci jsou zoufalí, lidé jim volají. Musíme tomu dát nějaký řád," řekl premiér.

Ministerstvo zdravotnictví bude shromažďovat informace od všech nemocnic. Vláda se obrátila i na výrobce, aby získala konkrétní představu o výrobě. "Chceme uspokojit poptávku. Ceny vyjednávalo ministerstvo zdravotnictví, snad budou rozumné," dodal Babiš.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se sešli s řediteli nemocnic:

V poledne proběhla tisková konference i v Nemocnici Na Bulovce jsou aktuálně hospitalizovaní čtyři pacienti s koronavirem, pátá nakažená je v ústecké nemocnici. Nemocnice Na Bulovce na tiskové konferenci v poledne oznámila, že všichni mají lehký průběh nemoci, který nevyžaduje speciální režim.

Podle vedení nemocnice pacienti nemají horečky a trápí je jen lehké komplikace horních dýchacích cest. "Včera jsme otevřeli jedno oddělení, které slouží pouze pro tyto případy," uvedla primářka infekční kliniky Hana Roháčová.

Související obsah

Pokud počet nakažených výrazně poroste, nebude možné Na Bulovce hospitalizovat i pacienty s lehkými či žádnými příznaky. "Není tu kapacita na stovky případů. A ani to není nutné," uvedla Roháčová. "Zatím jsou pacienti směřováni na naše pracoviště. Kdyby jich bylo více, není vyloučeno,že budou ponecháváni na infekčních odděleních krajských nemocnic," dodala.

Mimořádná tisková konference proběhla i v úterý ráno - na které ministr zdravotnictví uvedl, že počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na pět. Nemoc se potvrdila u kamarádky nakažené americké studentky, se kterou přicestovala do České republiky z italského Milána.

Koronavirus u mladé ženy, která pochází z Ekvádoru, prokázal až druhý test. Poprvé byla otestovaná v sobotu a výsledky byly negativní. "Na případu ženy z Ekvádoru vidíme, že musíme testy opakovat, protože je zde několikadenní inkubační doba. Současně nemůžeme testovat každého na přání, protože by testy mohly dávat falešně negativní výsledky, je nutná indikace epidemiologa," vysvětluje ministr zdravotnictví.

Související obsah

Pražská hygienická stanice podle ředitelky Zdeňky Jágrové už zmapovala trasu obou žen a kontaktovala lidi, v jejichž blízkosti se pohybovaly. V karanténě tak skončilo 18 spolucestujících z autobusu, řidiči taxíků či číšník z restaurace, ve které se stavily na oběd.

Podle Vojtěcha bylo do úterního rána otestováno 234 lidí. Mezi nimi byla i devítiletá holčička, která byla s podezřením na koronavirus v pondělí hospitalizovaná v Nemocnici Na Bulovce. Její výsledky byly negativní.

Související obsah

Čtvrtý případ koronaviru v Česku byl oznámen v pondělí večer. Nemoc se potvrdila u 53leté ženy z Děčína, která se nakazila v Itálii, kde měla pobývat ve stejném penzionu jako nakažený muž z Děčína. Bydlet tam měly společně čtyři rodiny. U všech pěti pacientů nemoc probíhá mírně.

Koronavirus ohlásilo více než sedm desítek zemí a regionů. Nákaza se nově objevila například v Maroku, Lotyšsku či Ukrajině. Nakažených je přes 90 tisíc. Nemoci podlehlo více než 3100 pacientů - nejvíc obětí má čínská provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Druhým největším ohniskem nákazy zůstává Jižní Korea, kde za poslední den zaznamenali 600 nových případů.

Celý záznam z tiskové konference s Adamem Vojtěchem a hygieničkami Evou Gottvaldovou a Zdeňkou Jágrovou, můžete zhlédnout zde:

Poslechněte si rozhovor s nakaženým mužem z Děčína v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz