Zahraničí

Jedna z nejnebezpečnějších sopek světa vybuchla, ostrov zahalil dým

Na indonéském ostrově Jáva vybuchl jeden z nejnebezpečnějších vulkánů na světě. Chrlil mohutná oblaka kouře a dýmu do výšky až šesti kilometrů, kvůli kterým musely úřady uzavřít mezinárodní letiště.

Nejaktivnější indonéský vulkán Merapi, který leží na ostrově Jáva, v úterý vybuchl. Erupce byla slyšet v desítky kilometrů vzdálených vesnicích, odkud byla vidět i mohutná oblaka dýmu. Kouř stoupal do výšky až šesti kilometrů.

Není známo, zda má erupce na svědomí nějaké oběti. Úřady varovaly místní obyvatele, aby se držely od vulkánu minimálně tři kilometry daleko kvůli nebezpečí chrlení lávy či jiného sopečného materiálu.

Podle Agentury pro geologický a vulkanologický výzkum erupce trvala téměř osm minut. V okolních městech v jejím důsledku "pršel" popel a písek. Úřady dočasně uzavřely mezinárodní letiště ve městě Solo, které je 40 kilometrů vzdálené.

Související obsah

Na Jávě platí výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí kvůli riziku další erupce. Vulkán Merapi je oblíbený mezi turisty i místními zemědělci, kteří na úrodné půdě v jejím okolí pěstují plodiny. Jedná se však o jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě. V roce 2010 její výbuch zabil 340 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz