Domácí

COVID-19 a těhotenství: Lékaři uvedli, zda jsou těhotné ženy v ohrožení

COVID-19 a těhotenství: Lékaři uvedli, zda jsou těhotné ženy v ohrožení
Zdroj: Getty Images

Během několika posledních měsíců se zákeřným koronavirem nakazilo přes devadesát tisíc lidí. Nejvíce ohrožení jsou zejména senioři, děti a osoby s oslabenou imunitou. Nyní vydalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučení pro těhotné ženy, které se viru obávají.

Zůstává však stále nejasné, zda jsou těhotné ženy náchylnější k nákaze či nikoliv. "Nemáme informace z publikovaných vědeckých zpráv o náchylnosti těhotných žen na COVID-19,“ uvádí CDC.


Podle dosavadních výzkumů je ale patrné, že u těhotných žen dochází během těhotenství k imunologickým a fyziologickým změnám, které zvyšují citlivost na virové respirační infekce, včetně koronaviru.

Související obsah

Lékaři zatím nemají dostatek informací, zda může koronavirus ohrozit nenarozené dítě. "Přerušení těhotenství, potrat nebo porod mrtvého plodu v souvislosti s koronavirem (COVID-19) zatím lékaři nezjistili,“ informovalo CDC.


Rovněž není známo, zda může těhotná žena nakažená koronavirem přenést virus na plod nebo novorozence před, během nebo po porodu.


"V nedávné době se u žádného z novorozenců, kteří se narodili matkám s COVID-19, nepotvrdila nákaza. Navíc se virus nepotvrdil ani ve vzorcích plodové vody nebo mateřského mléka,“ dodalo CDC.


Těhotným ženám proto lékaři doporučují, aby byly ostražité, dodržovaly základy hygieny a vyhýbaly se nemocným pacientům. Platí pro ně tedy obecná pravidla pro prevenci koronaviru jako pro netěhotné ženy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz