Domácí

Trávníky v Brně se barví do fialova! Koniklece kvetou o týdny dřív než obvykle

Jaro o sobě dává vědět už na každém kroku. V Brně na Kamenném vrchu už dokonce začaly kvést koniklece, což je o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Právě brněnská přírodní rezervace je místem, kde jich roste nejvíc na světě.

Trávníky nad jedním z největších brněnských sídlišť se pomalu začínají zbarvovat do fialova. Na několika loukách tu kvete přes 55 tisíc trsů konikleců. Tolik jich napočítali správci rezervace při posledním sčítání. V současné době jich ale může být i o desítky tisíc víc.

"Díky tomu, že to tady postupně odtěžujeme, osvětlujeme, tak ten koniklec má daleko větší možnosti se větrem rozšiřovat do těch částí, kde se třeba před deseti lety ještě nevyskytoval," vysvětlil Vilém Jurek z organizace Rezekvítek. 

Koniklece jsou tu k vidění v mnoha variantách, od klasické jemně fialové, přes temnou, až po úplně bílou. Rozkvetlé louky už lákají i první návštěvníky. Podle správců rezervace jsou ale často neukáznění. Šlapou mimo cestu a mohou poničit poupata. Zanechávají za sebou také odpadky a nechávají volně pobíhat psy.

Související obsah

Největší nápor rezervaci čeká během příštích dvou týdnů, kdy budou rostliny v plném květu. Ekologové proto vyzývají návštěvníky, aby chodili pouze po cestičkách a nelehali si do trávníků.

Koniklec velkokvětý je chráněný jako ohrožený druh. Kromě Kamenného vrchu je na Jižní Moravě k vidění na Medláneckých kopcích, Stránské skále, nebo na Pálavě.

reg, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz