Domácí

Ministr Vojtěch podepsal výjimky z karantény: Týkají se tří povolání

Ministr Vojtěch podepsal výjimky z karantény: Týkají se tří povolání
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vydal prohlášení o udělení výjimky pro některé lidi, kteří se vrací z Itálie. Ministerstvo v pátek vydalo nařízení, které nutilo všechny občany po návratu z Itálie strávit dva týdny v karanténě. Kdo by karanténu porušil, hrozila mu tří milionová pokuta. Nyní Adam Vojtěch uvedl, koho se nařízení o karanténě týkat nebude.

"Právě jsem podepsal výjimky z mimořádného opatření týkající se karantény pro ty, kteří se vrací z Itálie. Opatření se nevztahuje na řidiče nákladní dopravy, řidiče dopravní zdravotní služby a na piloty dopravních letadel,“ uvedl v prohlášení na svém twitterovém účtu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V praxi to znamená, že všechny tyto profese nemusí po návratu z Itálie trávit dva týdny doma v karanténě, ale mohou v klidu pokračovat ve výkonu svého povolání.

Důvodem pro karanténu je šíření nemoci COVID–19, která se do Česka dostala právě z Itálie. Odtud se šíří postupně do celé Evropy.

"S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu. Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů,“ stojí v pátečním mimořádném opatření podepsaném ministrem Vojtěchem.

Ihned po vypsání výjimky pro výše uvedené profese se ale ozývají další kritici, kteří upozorňují na další povolání, která by také výjimku potřebovala. "A co řidiči autobusů?“ ptá se na twitteru Jarda Procházka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz