Koronavirus

ON-LINE: V Itálii koronaviru podlehlo už 366 lidí! V Česku je 31 nakažených, Bratislava zavírá školy

Šest nakažených koronavirem přibylo v neděli v České republice. Itálie přistoupila k zavedení příšných opatření. Premiér Conte podepsal dekret, který uvaluje karanténu na velkou část země, hlavně severní část. Opatření se týká asi 16 milionů lidí.

Hlavní souhrn

- Nakažených je v Česku už 32, uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

- Ministr Vojtěch navrhne plošný zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory, předpokládá, že projde

- Do Česka příští týden dorazí 190 tisíc respirátorů pro nemocnice a další zdravotnická zařízení

- Od pondělní sedmé hodiny začínají kontroly na českých hranicích, na starosti je budou mít policisté, celníci a hasiči

- Ministr Vojtěch vyzval české občany v Itálii, aby se vrátili do Česka

- Itálie uvalila karanténu na regiony na severu země, opatření se týká asi 15 milionů lidí

- Uzavřeny jsou provincie: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro a Urbino, Benátky, Padova, Treviso, Asti a Alessandria

- Celosvětově se koronavirus projevil u více než 105 tisíc lidí ve 101 zemích, nemoci podlehlo přes 3500 nakažených

Ministr Adam Vojtěch v neděli na svém twitteru potvrdil dva nové případy koronaviru. Nemocí se nakazil pár, který byl se skupinou lidí lyžovat v italském středisku Val Gardena. Oba jsou v Nemocnici Na Bulovce. Kvůli koronaviru zavádí nová rozsáhlá opatření i Itálie, která uvalila na nejvíce postižené oblasti karanténu.

Dekret podepsal v neděli v noci italský premiér Giuseppe Conte. Vlaky a letadla budou v provozu a do oblastí mohou jezdit lidé ze zdravotních a pracovních důvodů.

  

Někteří z nového návrhu byli zmatení a netušili, co je vlastně čeká. Nakonec dojde i k zastavení provozu kin, divadelních akcí nebo diskoték, kde se pohybuje větší množství lidí. "Nejpřísnější pravidla se budou vztahovat na celou Lombardii a poté na provincii Modena, Parma, Piacenza, Rimini a další. Zde budou do 3. dubna omezené pohyby s výjimkou možnosti návratu do svého domova," vysvětlil premiér. 

Videorozhovor s lékařem, který je kvůli podezření z nákazy koronavirem v domácí karanténě:

Opatření zavedla i Česká republika kvůli situaci v Itálii. Nově tak budou celníci, policisté a hasiči kontrolovat namátkou auta na hranicích a měřit teplotu. Dále také řidičům a pasažérům rozdávat informační letáky. Dalším opatřením je povinnost cizinců, s přechodným nebo trvalým pobytem v ČR, hlásit se lékaři po příjezdu z Itálie. 

 

Kdo vás bude v domácí karanténě kontrolovat? To se dozvíte v reportáži TV Nova:

Celkem se v Česku zvýšil počet nakažených na 28. Jedním z nových případů je také člověk, který se vrátil z amerického Bostonu. Mezi nemocnými je i manželský pár. Další dva lidé se vrátili z lyžařského zájezdu v Itálii. 


Podívejte se, jak to kolem osmé večer vypadalo na českých hranicích:

Související obsah

Počet nakažených stoupl také ve světě, kde se nemoc potvrdila už u více než 106 tisíc lidí. Obětí koronaviru je už 3 600. V Číně ale počet nových případů opět klesl. Za čtyřiadvacet hodin lékaři nemoc objevili u pětyčtyřiceti lidí. 

V čínském Wu-chanu, kde koronavirus jako první propukl, už dokonce uzavřeli provizorní nemocnici. Poslední pacienti se přesunuli do jiného zdravotnického zařízení, informovala CCTV. 

Lidé u nás jako ochranu proti vykupují třeba i plynové masky. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz