Ekonomika

Pomeranče jsou levnější než celer. Co může za nezvykle drahou zeleninu?

Ceny zeleniny se už přes dva měsíce drží v Česku neobvykle vysoko. Některé druhy podražily o stovky procent. Vysoké ceny prý způsobily lednové výkyvy počasí ve Španělsku, odkud se k nám zelenina dováží. Potýkali se tam s nečekanými přívaly sněhu a silnými bouřkami.

Tak drahá zelenina, jako je teď v obchodech, na pultech snad ještě nikdy nebyla. Skokově podražila na konci ledna a ani po více než měsíci její cena neklesá. Některé druhy naopak ještě zdražují.

"Rajčata jsou v akci a jsou zlevněná ze 70 na 50 korun, běžně bývají za 20 až 30 korun. Petržel normálně stojí 30 korun za kilo, teď je v akci za 50," popsal zaměstnanec obchodu.

Zeleninu teď někteří vyměnili za ovoce. Bývá totiž často levnější i přesto, že se dováží z mnohem větších dálek.

Lednové přívaly sněhu a bouře ve Španělsku ochromily dodavatele zeleniny pro celý evropský trh. A dokud se neurodí nová, ceny zůstanou vyšponované.

Související obsah

"Zatím jsou ceny stále vyšší, uvidíme, jaké bude jaro, zatím vypadá příznivě. Mohlo by se to v jarních měsících vrátit k normálu," informoval Miroslav Koberna z potravinářské komory.

Dodávky potravin z Itálie ani z Číny prý momentálně ohroženy nejsou ani přes epidemii koronaviru, která v obou zemích propukla. Podle potravinářské komory je přenos viru přes potraviny prakticky vyloučený.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz