Domácí

Zlín řeší problém s divočáky po svém! Za každého uloveného vyplácí tisíce

Stavy přemnožených divokých prasat v Česku se stále nedaří snížit i přesto, že jich myslivci loni na jaře odstřelili více než 137 tisíc. Situace je tak vážná, že například na Zlínsku se rozhodli vyplácet za každé ulovené divoké prase pět tisíc korun.

Divoká prasata se v honbě za potravou stále častěji pohybují ve městech i blízko domů. Lidé začínají mít strach a škody jdou do milionů. Od března navíc prasata začnou rodit mláďata a jejich stavy se opět navýší.

Jedním z regionů, kde je situace nejhorší, je Zlínsko. Nájezdy divokých prasat trpí nejvíce okrajové části Zlína, třeba louka u sídliště Jižní Svahy jeho úplně zdemolovaná.

Zlínský Magistrát proto zvyšuje odměny pro myslivce. "Zástřelné bychom navýšili na pět tisíc korun za ulovený kus," uvedl mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Související obsah

"Máme spočítáno, že průměrně na jeden ulovený kus potřebujeme 75 hodin. Je to divoká zvěř, která vždycky nepřijde," popsal myslivec Ladislav Cinger.

Na opačné straně republiky se do odstřelu zapojila dokonce místní těžební společnost. A vyplatilo se. "My jsme se vlastně spojili s největšími vlastníky honebních pozemků, kteří také začali ve větší míře odstřel divočáků," sdělila starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Místní doufají, že loňské obrázky, na kterých stádo divočáků nebojácně přechází v Sokolově mezi auty i lidmi přes silnici, už tu snad nikdo nenatočí.

Související obsah

Divokých prasat výrazně ubylo i v sousedních Bukovanech, ale ještě na sklonku loňského roku jich bylo tolik, že hlídky bezpečnostní agentury, která tady supluje obecní policii, doprovázely děti ze školy a do školy. "Zvýšený odstřel nám pomohl. Další pomoc byla, že jsme instalovali elektronické odpuzovače," řekl starosta Bukovan Miroslav Stropek.

Problém s divokými prasaty měli i v Mníšku pod Brdy ve středních Čechách. "Na našem území se ale schází tři honební společenstva," prohlásila místostarostka Dana Dalešická. Proto se tu radnice snaží dohodnout společnou naháňku.

Petr Bača/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz