Krimi

ÚS smetl stížnost Kramného. Soudci mu vzkázali, jak má postupovat

ÚS smetl stížnost Kramného. Soudci mu vzkázali, jak má postupovat
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Ústavní soud odmítl stížnost Petra Kramného, který si momentálně odpykává 28 let za vraždu dcerky a manželky a usiluje o nový proces. Kramný tvrdí, že soudci, kteří měli jeho kauzu na starosti, jsou podjatí. Se svými argumenty ale Ústavní soud (ÚS) nepřesvědčil.

Z rozhodnutí, které nyní ÚS zveřejnil na svých webových stránkách, vyplývá, že Kramný, potažmo jeho advokátka Jana Rejžková, podali ústavní stížnost příliš brzy.

"Jedním ze základních pojmových znaků ústavní stížnosti jako prostředku k ochraně ústavně zaručených základních práv a svobod je její subsidiarita. Princip subsidiarity se po procedurální stránce projevuje v požadavku předchozího vyčerpání všech dostupných procesních prostředků k ochraně práv stěžovatele a po stránce materiální v požadavku, aby Ústavní soud přistoupil k zásahu na ochranu ústavně zaručených základních práv a svobod až tehdy, kdy příslušné orgány veřejné moci nejsou schopny protiústavní stav napravit," píše se v rozhodnutí.

Jenže Kramný podle ústavních soudců ještě všechny možnosti nevyčerpal. "Ačkoliv již nemůže podat žádný opravný prostředek bezprostředně proti rozhodnutím, která ústavní stížností napadá, nutno upozornit na to, že řízení o návrhu na povolení obnovy řízení vedené krajským soudem doposud pravomocně skončeno nebylo, resp. stěžovatel Ústavnímu soudu nedoložil opak," píše ÚS.

Související obsah

Kramný nicméně nemusí zoufat - soudci mu jasně vzkazují, že stížnost může znovu podat později, klidně i se stejnými argumenty. Kramný každopádně od začátku trvá na své nevině, napadá to, jak soudy vyhodnotily důkazy a mluví o podjatosti soudců.

Redakce TN.cz se s žádostí o komentář obrátila na Kramného advokátku Janu Rejžkovou. "Musíme věřit justici, že se dokáže od všeho, co už v této kauze bylo, oprostit a že bude nový proces," doufá Rejžková, která je v případě neúspěchu připravená použít všechny zákonné možnosti - tedy i podání další ústavní stížnosti.

Připomeňte si kauzu v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz