Domácí

Zavírají se školy, děti musí zůstat doma. Máte nárok na ošetřovné?

Zavírají se školy, děti musí zůstat doma. Máte nárok na ošetřovné?
Zdroj: Profimedia

Vzhledem k tomu, že od středy 11. března budou uzavřeny školy, a děti budou muset zůstat doma, budou i někteří rodiče nuceni danou situaci řešit.

Bezpečnostní rada státu vydala v úterý nová opatření kvůli šíření koronaviru. Od zítřka se zavírají základní, střední a vyšší odborné školy. Také se zakazují kulturní i sportovní akce s účastí nad 100 lidí. Vše na dobu neurčitou. Taková situace přináší spoustu otázek, především pro rodiče, kteří mají malé děti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že rodiče mají nárok na ošetřovné, pokud musí hlídat malé školáky. Předpokládá, že se to dotkne spíše menšího počtu rodin. A dodal, že se jedná o mimořádnou událost.

Související obsah

I podle právního experta Jana Černého „by se stát měl k této situaci postavit.“

Podle paragrafu 39 zákona o nemocenském pojištění mají zaměstnanci nárok na ošetřovné, pokud se starají o dítě mladší 10 let a školy jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu. Důvodem může být nepředvídatelná událost nebo právě epidemie. Jako je tomu v tomto případě.

V běžných situacích nemají na ošetřovné nárok osoby samostatně výdělečně činné. Zda tomu bude jinak v této mimořádné situaci, není jasné.

Související obsah

K tomu, aby měl zaměstnanec na ošetřovné nárok, musí vyplnit také žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy). Ten je k dispozici například na OSSZ. Formulář potvrzuje škola, nikoli lékař.

V těžké finanční situaci může pomoci také úřad práce. Ten lidem, kteří se prokazatelně ocitnou ve finanční nouzi, poskytne jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. O tu je třeba požádat a splnit všechny náležitosti. "Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru," uvádí tisková mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uveřejnilo na svých webových stránkách několik podrobností k aktuální situaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz