Zahraničí

Obří razie na Slovensku: Policie zatýkala prominentní soudce!

Policie od rána na celém Slovensku zatýká vysoce postavené lidi z justice. Vyšetřovací tým rozjel akci pod názvem Bouřka. Podle informací televize Markíza je zátah zaměřen na téměř dvacítku soudců a dalších osob z justice, které postupně svážejí k výslechu do Nitry.

Mezi zadrženými je podle tvnoviny.sk bývalá státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská, soudkyně Denisa Cviková, Zuzana Maruniaková či Miriam Repákové, jejichž jména se objevila na veřejnosti na nahrávkách telefonních hovorů s podnikatelem Mariánem Kočnerem.

Mezi zadrženými je i šéf okresního soudu v Bratislavě Dušan Srogončík. Právě tento soud rozhodoval civilní spor o kauze falešné směnky. Za ty byl Kočner nedávno odsouzen.

Podle informací slovenských médií do Nitry už dovezli první zadržené soudkyně. Z věznice eskortovali i Mariána Kočnera, kterého přivezli v neprůstřelné vestě.

Zatčení prominenti soudního systému jsou obviněni ze zneužití pravomocí veřejného činictele, korupce a zasahování do nezávislosti soudů. Stejné obvinění vznesli i proti Kočnerovi.

Vyšetřovatelé se údajně neopírají pouze o zachycené komunikace z mobilních telefonů, ale i o další důkazy včetně výpovědi několika spolupracujících soudců. Mezi nimi má být i bývalý soudce Vladimír Sklenka, který se poté, co vyšla najevo jeho spolupráce s Kočnerem, vzdal dobrovolně taláru.

Související obsah

Kočner byl před dvěma týdny odsouzen na 19 let v kauze padělání směnek v hodnotě 1,7 miliardy korun. Je rovněž mezi obžalovanými v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny. Právě při vyšetřování jejich vraždy policie narazila na informace z Kočnerova mobilu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz