Domácí

Kojenec se po vdechnutí mléka začal dusit, život mu zachránil jeden chvat

Kojenec se po vdechnutí mléka začal dusit, život mu zachránil jeden chvat
Zdroj: ZZS Středočeského kraje

Dramatickou chvíli prožila začátkem týdne maminka z Mladoboleslavska, když se její měsíční dítě začalo dusit po vdechnutí mateřského mléka a posléze skončilo v bezvědomí. Na místo ihned vyrazili záchranáři a operátorka mezitím ženě radila po telefonu, jak má postupovat. Nakonec maminka otočila kojence hlavou dolů, mléko vyteklo a dítě se záhy probralo.

Někdy může být minuta otázkou života - to platí i pro případ z Mladoboleslavska, který naštěstí skončil šťastně. Malé miminko při kojení vdechlo mléko a začalo se dusit. Rozrušená maminka proto volala tísňovou linku s tím, že dítě nedýchá a je v bězvědomí.

Na místo tak okamžitě vyrazila posádka záchranářů v sanitce a lékař ve vozidle systému rendez-vous, zatímco volající maminka zůstala ve spojení s operátorkou. Naštěstí i v takto stresující situaci dokázala maminka zachovat klid a řídit se pokyny operátorky. Otočila miminko vzhůru nohama a mléko vyteklo nosem ven.

Po příjezdu záchranářů už bylo dítě při vědomí. "Není výzva jako výzva," popisuje výjezd záchranář Jirka. "Když ti přijde bězvědomí, koukneš o řádek níže a v kolonce vidíš věk: jeden měsíc, tvůj krok zrychlí, tep ti vyskočí, klika od auta ti málem zůstane v ruce a vrata od výjezdovky bys nejraději proskočil zavřený," pokračuje.

Související obsah

 

"Každý záchranář tenhle pocit určitě zná. Nejde si na něj zvyknout, připravit se. Tyhle výjezdy jsou zvláštně provázeny po cestě na místo události tichem. I když nechceš, bojíš se. Bojíš se toho, abys neviděl něco, co může dlouho trápit tvé myšlenky," vysvětluje záchranář.

"Tyhle situace, kdy je vše na místě naštěstí v pořádku, vyvolávají strašně zvláštní až šílenou situaci. Dítě pláče (bohudík), matka pláče (logicky) a my, když vidíme, že pláčou oba (tudíž žijou), se usmíváme. Protože jsme šťastní za to, jak se věci mají," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz