Domácí

ČHMÚ varuje před povodněmi! Hladiny některých řek rychle stoupají

Během středy se budou výrazně zvedat hladiny některých řek, meteorologové očekávají, že některé toky ve večerních hodinách překročí druhý stupeň povodňové aktivity. Kvůli hrozícímu nebezpečí Český hydrometeorologický ústav vyhlásil povodňovou bdělost v mnoha krajích, na Sušicku dokonce povodňovou pohotovost. Už kolem poledne dosáhla Svatava prvního stupně povodňové aktivity. Meteorologové zároveň vydali výstrahu před silným větrem, ten by měl Česko potrápit ve čtvrtek.

Krátce před polednem byl vyhlášen první povodňový stupeň aktivity na Svatavě, ve 12:20 na stanici Modrava na Vydře a na stanici Ostrov na Bystřici ve 13:20.

Od středečních 11:00 byla vyhlášena povodňová pohotovost v části Plzeňského kraje (Sušice).

"Během celé středy se budou výrazně zvedat hladiny Vydry, Křemelné a postupně také horní Otavy. V odpoledních hodinách by na horních úsecích řek mělo dojít k překročení 1. SPA, ve večerních pak i 2. SPA. Maximální hladiny čekáme v noci ze středy na čtvrtek. Většinou by měly být nad 2. SPA, je třeba ale počítat i s možným mírným a pouze krátkodobým překročením stavu ohrožení. Ve čtvrtek už budou hladiny na horních úsecích Otavy klesat," informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze.

Pro další části Plzeňského kraje (Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Tachov, Horažďovice) byla vyhlášena povodňová bdělost.

Zároveň byla vyhlášena povodňová bdělost v částech Jihočeského kraje (Prachatice, Vimperk), kde by se mohly zvedat hladiny Teplé a Studené Vltavy. Ve čtvrtek večer už budou hladiny přítoků do Lipna klesta.

Související obsah

Povodňová bdělost byla také vyhlášena v částech Karlovarského kraje (Aš, Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Ostrov, Sokolov). "Hladiny Svatavy, Rolavy a Bystřice budou i nadále na vzestupu, nelze vyloučit překročení 1.SPA," varoval už dopoledne ČHMÚ.

Zdroj: ČHMÚ

Grafická podoba výstrahy před povodněmi.

Kvůli povodňové bdělosti by měli být na pozoru také lidé z částí Libereckého kraje (Jilemnice, Semily, Tanvald, Železný Brod), částí Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun), částí Olomouckého kraje (Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezského kraje (Rýmařov).

Povodňová bdělost i pohotovost platí ve zmíněných krajích až do čtvrtečního poledne, v Libereckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském dokonce do pátečního rána (6:00).

   

Meteorologové zároveň vydali výstrahu před silným větrem, který by se měl do Česka přihnat ve čtvrtek ráno. Výstraha je platná od 8:00 v Praze, Středočeském kraji, Jihočeském kraji, Plzeňském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém kraji a Libereckém kraji.

Zdroj: ČHMÚ

Grafická podoba výstrahy před silným větrem.

Na předpověď počasí ze Snídaně s Novou se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz