Koronavirus

V Česku je 116 případů koronaviru. Skoro polovina v Praze. Vojtěch: Zatím se nikdo neuzdravil!

Vláda vyhlásila pro území ČR kvůli koronaviru nouzový stav. Současně přijala řadu přísných bezpečnostních opatření na ochranu obyvatelstva. Nouzový stav platí na dobu 30 dnů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odpoledne uvedl, že nemocných je už 109. Večer jejich počet stoupl na 113, následně na 116.

+ Vláda vyhlásila nouzový stav na území celé ČR s platností na 30 dnů

+ Od pátku se zakazují divadelní, hudební, filmové nebo sportovní akce, výstavy, poutě, trhy a další setkání, kde bude více než 30 osob

+ Od pátku musí být mezi 20:00 a 6:00 uzavřeny restaurace a podobné provozy.

+ Od pátku 6:00 budou zcela uzavřeny stravovací provozovny v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních

+ Od pátku 6:00 je zakázán vstup na sportoviště, do bazénů, wellness zařízení  nebo zábavních center a knihoven

+ Češi mají zákaz vycestovat do rizikových oblastí (mj. Itálie, Rakousko, Německo, Čína, Írán a Jižní Korea)

+ Výjimku dostanou řidiči kamionové dopravy, vlakové čety nebo posádky letadel

+ Čechům v zahraničí bude umožněn návrat do země. Budou muset do karantény

+ Cizinci z rizikových zemí mají zakázán vstup do ČR. Výjimku mají cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR.

+ Hranice s Německem a Rakouskem bude možné překročit pouze na vybraných 11 přechodech. S ostrahou hranic pomůže armáda

+ Policie bude kontrolovat lidi v dodržování karantény, porušení se bude trestat až pokutou 3 miliony korun

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitteru ve čtvrtek večer oznámil, že nemocných s koronavirem je v Česku už 113, dva jsou ve vážném stavu. Nově spuštěné "počítadlo" na webu resortu kolem 22. hodiny přidalo další tři pacienty, celkem jich je 116.

Nejhůř je na tom pražský taxikář, starší žena z Brna už naopak leží na běžném pokoji. Zle je na tom Japonec hospitalizovaný v Prostějově. 

Aktuální vývoj situace sledujeme online:

Premiér Andrej Babiš na twitteru vyzval Čechy, aby nebrali obchody útokem. "Zásoby potravin fakt nedojdou. Není opravdu důvod dnes obsadit a vykoupit supermarkety," napsal ve čtvrtek večer. 

Zároveň Vojtěch řekl, že do oběhu v pátek půjde 60 tisíc respirátorů, příští týden by to mělo být dalších přibližně 300 tisíc. Roušek by mělo být k dispozici postupně až 20 milionů kusů. Také řekl, že neví o tom, že by se někdo z pacientů v Česku už uzdravil.

Vláda také zajistila rychlotesty na koronavirus, měly by být využívané hlavně u lidí, u nichž je vysoké riziko, že se mohli nakazit. Armádní speciál je přiveze na začátku příštího týdne. Podle Vojtěcha také nebudou uzavřená venkovní sportoviště.

Podívejte se na záznam z tiskové konference ministerstva zdravotnictví:

Premiér Babiš dříve odpoledne informoval, že nakažených koronavirem je v Česku 104, z toho 50 případů je v Praze. Pražské nemocnice od zítřka navýší kapacity pro odběry vzorků. Nově budou otevřena odběrová místa v Ústřední vojenské nemocnici, v nemocnici Na Bulovce a v Thomayerově nemocnici. Nakažení už jsou ve všech krajích.

Na mimořádné tiskové konferenci vyhlásila vláda nouzový stav:

S problémy se potýkají i nemocnice. Ty mají nedostatek roušek a některé již zvažují přerušení operačních zákroků. Nemocnice ve Zlínské kraji zakážou přítomnost otců u porodu. V nemocnicích je i nedostatek personálu, od chvíle, kdy se zavřely školy. Sestřičky zůstávají doma s dětmi.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula připustil v pořadu Napřímo, že nedostatek sester byl i jedním z důvodů, proč nebyly zavřené školky. Některé středočeské nemocnice zvažují, že pokud by vláda zavřela školky, musely by se patrně zavřít i nemocnice. 

Adam Vojtěch o aktuálním stavu pacientů s koronavirem:

Vláda zvyšuje počet laboratoří, které mohou provádět testy na koronavirus. Ministerstvo zahraničí varuje Čechy, aby neopouštěli republiku a to ani při cestě do zemí, kde se nákaza ještě tolik nerozšířila.

V domácí karanténě jsou i dva čeští senátoři Tomáš Golaň (SEN21) a Šárka Jelínková (KDU-ČSL). V minulých dnech byli na dovolené v Itálii.

Podívejte se na přehledné shrnutí situace v České republice i ve světě:

První případ nakažení koronavirem hlásí Jihočeský kraj:

První případ ohlásil i Liberec:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz