Domácí

Kvůli koronaviru hrozí lidem finanční tíseň. Banky rozhodly o splátkách

Nouzový stav a s ním spojená mimořádná opatření kvůli koronaviru se zásadně dotknou životů všech Čechů, včetně jejich financí. Příjmy budou chybět nejen firmám, ale i mnoha domácnostem. Řada z nich přitom musí splácet půjčky. Česká bankovní asociace se proto rozhodla jim pomoci prostřednictvím odložení splátek.

Česká bankovní asociace, která zastupuje většinu bank na českém trhu, na čtvrtečním zasedání diskutovala mimořádná opatření, která by pomohla zmírnit negativní vliv epidemie koronaviru na lidi. Pomoci chce v první řadě běžným občanům a drobným podnikatelům a živnostníkům.

Banky by tak mohly svým klientům mimořádně nabídnout možnost tříměsíčního odkladu splátek hypoték a dalších typů úvěrů. "Primárně se přitom zaměří na klienty z řad zaměstnanců a OSVČ, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji," upřesnila asociace.

"Prezidium asociace si je vědomo možných tíživých dopadů epidemie COVID-19 na bankovní klienty a potvrzuje, že banky za svými klienty stojí a budou připraveny konkrétně pomoci těm klientům, na které ekonomické důsledky epidemie dopadly," dodala asociace.

"Prohlášení prezidia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme," prohlásila ve čtvrtek MONETA Money Bank. V pátek nicméně své stanovisko přehodnotila a napsala, že "je připravena řešit odklad splátek všem žadatelům, kteří se v souvislosti s vládními opatřeními ocitnou v tíživé situaci."

Související obsah

I další banky přistupují k návrhu České bankovní asociace. Česká spořitelna uvedla, že svým klientům z řad zaměstnanců a OSVČ umožní odklad splátek o tři měsíce. Totéž potvrdila i Hypoteční banka. "Nabídneme zaměstnaným klientům a OSVČ tříměsíční odklad splátek v případě, že je současný stav ekonomicky poškodil," uvedla.

K opatření se přidaly i ČSOB a Komerční banka. "Umožníme odklad úvěrových splátek svým zákazníkům, kterým se v souvislosti s aktuální mimořádnou situací dočasně sníží příjmy," informovala Komerční banka.

I její dceřinná společnost ESSOX odklad klientům, kteří se v souvislosti s koronavirem dostali do tísně, umožní. "Uvědomujeme si, že potíže zapříčiněné současnou situací nekončí jen u zdraví, ale mají širší dopad do běžného života. Umožnit našim klientům odklad splátek proto vnímám jako samozřejmý projev solidarity a pomoci," řekla generální ředitelka společnosti Jana Hanušová.

Air Bank podle mluvčí Jany Karosové už dlouho nabízí možnost snížení výše měsíčních splátek. Po pátečním jednání se však vedení společnosti rozhodlo, že kvůli situaci kolem koronaviru navíc umožní klientům odložit splátky o tři měsíce.

Související obsah

I společnost Home Credit sdělila, že dlouhodobě nabízí klientům takové produkty, díky kterým mohou uzavírat flexibilní úvěry a měnit si splátky dle aktuální životní situace. Přesto v souvislosti s koronavirem vyjde klientům vstříc a umožní jim daší úpravy po individuální domluvě. "Důležité je, aby lidé včas komunikovali," řekla mluvčí Home Credit Linda Bilal.

"Sperbank vítá možnost pomoci lidem v této situaci," řekla mluvčí banky Radka Černá. "U doložených a individuálních případů poskytneme odklad splátek úvěrů," dodala.

Doporučením České bankovní asociace se rozhodla řídit i Fio Banka. "Jsme připraveni vyhovět našim klientům a řešit to s nimi individuálně. Většinou se jedná o odklad splátek hypotečních úvěrů, protože spotřebitelské nenabízíme," řekl mluvčí banky Jakub Heřmánek.

Na individuální bázi bude současnou situaci řešit se svými klienty i Raiffeisenbank. "Jsme ochotni to řešit s klienty, kteří budou opravdu v nouzi a vyhovět jim," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav, se kterým souvisí řada omezení. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz