Domácí

Nemocnicím chybí zdravotní potřeby i personál. Zavření školek by je zlomilo

Nemocnicím chybí zdravotní potřeby i personál. Zavření školek by je zlomilo
Zdroj: Getty Images

Zdravotníci pociťují nejen nedostatek roušek a respirátorů, které jim vláda slibuje dodat již v pátek nebo v průběhu příštího týdne. Nečekaný příliv vystašených pacientů zamával i se zásobami dalších zdravotnických pomůcek.

Infekční oddělení nemocnice v Ústí nad Labem má například problém s náporem lidí, kteří se chtějí nechat testovat na koronavirus. Dochází jim potřebný materiál, jako jsou štětičky na výtěry, bez kterých nejsou schopni odběry provádět.

Nemocnice pociťují potíže i při objednávkách dalších hygienických a zdravotnických potřeb, kromě roušek je potíž sehnat dezinfekci, tenčí se zásoby jednorázových rukavic, plášťů i ochranných brýlí. Někde již sahají k alternativním opatřením, například v mladoboleslavské nemocici se vrátili k látkovým rouškám, které lze přeprat.

Právě roušky představují asi největší problém. Vláda je nemocnicím slíbila již k pátku 13. března, po jednání s tuzemskými výrobci roušek. V pátek skutečně převzalo ministerstvo zdravotnictví například deset tisíc respirátorů od společnosti Moldex z Ústí nad Orlicí, další dodávky má firma dodat za týden. Z centrálního závozového místa bude pomůcky ministerstvo zdravotnictví distribuovat zdravotníkům.

Roušky chybí nejen v lékárnách, ale i zdravotníkům v nemocnicích:

Zdravotní zařízení si zoufají nejen kvůli nedostatku potřebného materiálu, ale i personálním potížím. Zasáhla je nejen nucená karanténa pro lidi, vracející se z Itálie, ale především rozhodnutí o uzavření škol.

Související obsah

Zdravotnictví je silně femininní obor, mnohé maminky, které pracují jako zdravotní sestry nebo lékařky, ale musely kvůli uzavření škol zůstat doma s dětmi. Pokud by se měly uzavřít mateřské školy, způsobilo by to ještě větší problémy, protože hlídání nejmenších dětí je nejproblematičtější.

"To je důvod, proč jsme se k tomuto rozhodnutí zatím neuchýlili. Vidíme, jak to již nyní dopadá například právě na zdravotní sestry," připustil Andrej Babiš na čtvrteční tiskové konferenci k nově vyhlášenému nouzovému stavu. Školky mohou zůstat nadále otevřené, i když některé regiony jejich uzavření doporučují.

Pokud by vedle škol bylo nutné uzavřít také školky, některé nemocnice by musely zřejmě zavřít. Taková je podle informací Televize Nova situace například v Mělníku nebo v Neratovicích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz