Koronavirus

Přehled pravidel: Takhle má vypadat omezený pohyb v Česku

Česká vláda vyhlásila krátce před nedělní půlnocí karanténu na území celé České republiky. Z jednání unikl předběžný návrh usnesení, který se v podstatě beze zbytku potvrdil. Opatření už začala platit a trvají do 24. března ráno.

Vláda omezila pohyb lidí v Česku. Lidé mají v podstatě cestovat jen do práce, pokud nemohou pracovat z domova. "Zakazujeme volný pohyb obyvatel, lidé by měli venku trávit co nejméně času. Dodržovat odstupy, ideálně platit bezhotovostně," přiblížil část opatření premiér Andrej Babiš.

Do výjimek kromě cest do práce patří také cesty na nezbytné nákupy (jídlo, pití, drogerie a další), nezbytné cesty k lékařům či neodkladné cesty na úřady. Výjimka se vztahuje i na lidi, kteří například na nákup či na úřad doprovázejí své blízké či sousedy.

Lidé také samozřejmě mohou vycestovat za svými blízkými, pokud musejí, postarat se o děti či domácí zvířata. Cestovat mohou také zdravotníci, dobrovolníci pomáhající v sociálních službách a další podobní pracovníci.

Zároveň vláda lékařům i sestrám zakázala vybírat si po dobu nouzového stavu dovolené, aby mohly fungovat nemocnice a ordinace.

Související obsah

Premiér Andrej Babiš také informoval, že na pořádek v ulicích a na hranicích nebudou dohlížet jen policisté, ale pomůže jim také několik stovek celníků a asi dva tisíce vojáků. Podle Babiše mají obchody také zajistit podmínky pro to, aby mohli zákazníci mezi sebou mít dvoumetrové rozestupy.

"Není to domácí vězení, není to zákaz vycházení," snažil se smršť zákazů a omezení zlehčit ministr vnitra Jan Hamáček. Dodal, že lidé se mohou jít projít do parku nebo jinam do přírody, ale nemají chodit ve větších skupinách.

Autoservisy či restaurace fungující přes výdejní okénka jsou dál v provozu, Vláda naopak zakázala ubytovací služby a provoz autoškol. Alternativní taxislužby mohou rozvážet jen jídlo, ty klasické i cestující. Z obchodů, které mohou dál fungovat, vypadly prodejny elektra.

Z jednání vlády unikl předběžný návrh usnesení, který se v podstatě celý potvrdil:

Zdroj: TV Nova
Zdroj: TV Nova
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz